Simplex Responsive Template

O bibliotece

Biblioteka Zespołu Szkół w Czemiernikach czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 730-1430.
Nauczyciele bibliotekarze: Anna Mitura, Teresa Zdunek, Katarzyna Kornacka.

Biblioteczna dokumentacja


Nasze działania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września przypada kolejny Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ramach akcji ogłoszonej przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Nasza szkoła co roku aktywnie przyłącza się do tej kampanii, mając na celu popularyzowanie czytelnictwa.
Proponujemy, aby 28 września (w piątek) wszyscy nauczyciele, na każdej lekcji poświęcili kilkanaście minut na głośne czytanie ulubionego tekstu literackiego. Czytać mogą nauczyciele, uczniowie, a także zaproszeni goście.
Biblioteka szkolna oferuje pomoc w razie jakichkolwiek problemów dotyczących wyboru lektury, lektora czy dodatkowych informacji na temat ww. akcji.

„Sąd nad książką”

Z okazji Światowego Dnia Książki oraz Tygodnia Bibliotek, w naszej szkole odbył się apel promujący książkę i czytanie. Uczennice wcieliły się w role adwokata, prokuratora i sędziego, a sala gimnastyczna stała się wokandą sądową. Na świadków powołano: bibliotekarkę, komputer i płytę DVD. W gorącej atmosferze zastanawiano się czy w dzisiejszych czasach książka nie jest już przeżytkiem i nie straciła racji bytu. Na szczęście werdykt sądu był jednoznaczny. Książka jest ważna i potrzebna. Nie tylko uczy, ale przede wszystkim bawi, a bohaterowie literaccy tak często przypominają nas samych i przeżywają podobne rozterki. Apel jest wpisany w promowanie czytelnictwa, a to jedno z głównych zadań jakie stawia przed sobą biblioteka szkolna .

Nowa czytelnia już otwarta

W maju nasza biblioteka wzbogaciła się o nową czytelnię. Pomieszczenie zostało wyremontowane i urządzone ze środków pozyskanych ze sprzedaży w sklepiku szkolnym.
Mamy piękną i funkcjonalną salę do cichej pracy i prowadzenia lekcji bibliotecznych.
Można tutaj zrelaksować się przy ciekawej książce, poczytać prasę oraz przygotować do zajęć z wykorzystaniem księgozbioru.
Zapraszamy.

Pasowanie na czytelnika

30 kwietnia 2018 roku najmłodsi uczniowie klas I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Bożena Sobieszek, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację pt. „Urodziny Kopciuszka”, w której wystąpiły uczennice z klasy 3b: Amelka Sobieszek (Kopciuszek), Maja Kasprowicz (Małgosia), Hania Rzymańska (Jaś), Asia Kojtych (Czerwony Kapturek). Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę do książki wykonaną przez uczniów klas 3 oraz słodkie upominki ufundowane przez sklepik szkolny.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

"Novartis" naszej bibliotece

W okresie przedświątecznym biblioteka szkolna we współpracy z absolwentką naszej szkoły - Anną Sójką - przeprowadziła akcję „Podaruj książkę bibliotece” w warszawskiej firmie farmaceutycznej „Novartis”.
Pracownicy tej firmy hojnie obdarowali naszą bibliotekę nowościami czytelniczymi dla najmłodszych. Zebrano około 180 książek i 90 płyt DVD z bajkami na kwotę blisko 1800 złotych.
Każdy darczyńca otrzymał ozdobę świąteczną wykonaną przez aktyw biblioteczny oraz stroik bożenarodzeniowy z życzeniami dla całej firmy.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim, którzy okazują wiele serca i pomocy w propagowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.
A oto lista pozyskanych książek: kliknij

W świątecznym nastroju

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję „Poczytaj Mikołajowi”.
Uczniowie klas I i III Szkoły Podstawowej recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce świątecznej i zimowej. Mieli również okazję zaprezentować swoje artystyczne umiejętności przed przedszkolakami. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim biorącym udział w akcji.
Uczennice z aktywu bibliotecznego złożyły życzenia uczniom i nauczycielom. Zaprosiły do odwiedzin w bibliotece i wypożyczania książek na czas ferii świątecznych.

„Poczytaj Mikołajowi”

W okresie przedświątecznym Mikołaj będzie chodził do klas, w których chętni uczniowie zaprezentują wiersze o tematyce świątecznej i zimowej. Wszyscy otrzymają słodkie upominki, a najlepsi nagrody.
Prosimy wychowawców klas i innych nauczycieli o przekazanie informacji do biblioteki o wybranym terminie czytania i ilości czytających uczniów.
Już niedługo nadejdą najpiękniejsze święta w roku. Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Z niecierpliwością oczekujemy Mikołaja, choć zarzekamy się, że w niego nie wierzymy, po cichu marzymy o jego odwiedzinach.
Cała nasza szkoła pięknieje z dnia na dzień. W klasach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne. Na korytarzach również widać nadchodzące święta. W radosnym nastroju Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do biblioteki szkolnej. Już dzisiaj zadbaj o ciekawe święta - WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ.

„BESTSELLEROWA SZKOŁA”

WYBIERZ Z NAMI KSIĄŻKOWY BESTSELLER SZKOŁY 2017/2018 !!!
Głosowanie odbędzie się na koniec roku szkolnego 2017/2018.
Czytając bestsellery „wyłapuj” ważne cytaty lub napisz krótką recenzję i przekaż do biblioteki szkolnej. My zamieścimy je na gazetce bibliotecznej i stronie internetowej. Nagrodę otrzyma najbardziej aktywny uczeń!
Dodatkowe punkty z zachowania do e-dziennika dla wszystkich uczniów biorących udział w akcji „Bestsellerowa Szkoła”!!!

Święto Drzewa

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, w ramach którego zachęca się do różnorodnych akcji wokół drzew: festyny, konkursy, przedstawienia teatralne, lekcje w terenie, zbiórka makulatury. Zachęca się do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu – sadzenia i ochrony drzew. W naszej szkole od kilku lat przeprowadzane były różne zajęcia, spotkania z pracownikami nadleśnictwa, sadzenie drzew, zbiórki makulatury i wycieczki do lasu.
W tym roku, 13 października, uczniowie klasy III b z wychowawczynią panią Krystyną Król uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez naszą bibliotekę. Były to zajęcia plenerowe, co bardzo podobało się dzieciom. „Moje spotkanie z drzewem” dało możliwość poznania drzew różnymi zmysłami – uczniowie słuchali, dotykali, wąchali drzewa, mówili o swoich odczuciach. Pod rozłożystym klonem oglądali albumy, czytali książki o drzewach. Następnie rozpoznawali drzewa po liściach i owocach.
Z wycieczki uczniowie przynieśli do klasy kolorowe liście, szyszki i inne materiały, które posłużą do wykonania prac plastycznych pt. ,,Magiczne drzewo”. Dzieci otrzymały broszury pt. ,,W czemiernickich lasach” oraz słodkie upominki.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - Październik 2017

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, to święto które zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło “Książka nas łączy” Nasza biblioteka ponownie włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy do udziału w akcjach związanych z czytelnictwem konkursach i loterii z nagrodami!
Akcje:
• „Książka, którą warto przeczytać” – każdy uczeń może w bibliotece na przygotowanych karteczkach zapisać tytuły książek, które są dla niego ważne i godne polecenia oraz te ,które chce aby zakupiono do naszej biblioteki.
• „Podaruj książkę bibliotece!”
Jeśli masz w domu niepotrzebne książki: nowości, przeczytane lektury, książki z których już „wyrosłeś”, podaruj je bibliotece szkolnej. Dasz szansę przeżycia ciekawych przygód innym czytelnikom. Na stronie tytułowej możesz napisać swój cytat lub myśl dla przyszłego czytelnika np. „Przyjemnego czytania”. Czekamy wyłącznie na książki w idealnym stanie.
• „Czytam-Wygrywam” - loteria - w każdy poniedziałek października wypożyczający książki będą brali udział w losowaniu nagród.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku . Do tej akcji (po raz kolejny) aktywie włączyła się nasza szkoła . W tym roku uczennice z gimnazjum (Gabrysia Sobijanek, Madzia Toczko i Klaudia Kasprowicz) czytały przedszkolakom i młodszym kolegom. Na nasze zaproszenie przybyła do szkoły pani Maria Witkowska - pracownik Gminnej Biblioteki w Czemiernikach. Przedszkolakom i uczniom z klas edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowała wiele ciekawych książek znajdujących się w zbiorach tamtejszej biblioteki. W tej akcji wzięli również aktywny udział rodzice i nauczyciele czytając wybrane przez siebie lektury. To spotkanie z literaturą przyniosło wiele pozytywnych wrażeń zarówno słuchaczom jak i czytającym.

MAJOWE DNI KSIĄŻKI

Wraz z coraz większą popularnością telewizji, a później komputerów w ostatnich latach, nawyk czytania książek zanika. Większość osób jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy surfowaniem po internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele osób woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. A zalety czytania książek są ogromne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje wiele satysfakcji. W dniu 22 maja w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Książki. Celem akademii było zapoznanie uczniów z historią książki, wskazanie korzyści płynących z ich czytania oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do korzystania z biblioteki i jej zasobów. Ogłoszono wyniki konkursów organizowanych przez bibliotekę i wręczono nagrody.

Konkurs plastyczny „MALOWANE POEZJĄ” roztrzygnięty

Wyniki konkursu plastycznego „MALOWANE POEZJĄ”, inspirowanego twórczością Marianny Bocian, organizowanego z okazji XII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego przedstawiają się nastepująco:
Kategoria klas 1-3
Trzy równorzędne nagrody otrzymują: Wiktoria Zdunek kl. 3a, Krystian Dawidek kl. 2c, Amelia Sobieszek kl. 2b
Wyróżnienia: Julia Niewęgłowska kl. 2a, Jagoda Zdunek kl. 2b, Nikola Michaluk kl.1a, Natalia Myszkowiec kl.2b, Julia Bartoszuk kl. 3a.
Kategoria klas 4-6
Trzy równorzędne nagrody otrzymują: Martyna Jeżowska kl. 5a, Anna Dados kl. 5b, Wiktoria Połóg kl. 6a.
Wyróżnienia: Mateusz Kasprowicz kl. 5a, Maja Szymańska kl. 6a, Aleksandra Celińska kl. 4a, Izabela Paśnik kl. 5c, Anna Kaczorek kl. 5b, Julia Karpińska kl. 6c, Gabriela Rutka kl. 5c.
W kategorii klas gimnazjum przyznano 1 wyróżnienie Aleksandrze Kozak z klasy 3c.
Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych ufundował sklepik szkolny.
Przyznano także dodatkowo trzy nagrody specjalne. Wiktoria Zdunek, Martyna Jeżowska i Anna Dados pojadą na wycieczkę ufundowaną przez dyrekcję szkoły.

„Książka mojego dzieciństwa”

21 kwietnia 2017 roku odbyła się następna część akcji „Książka mojego dzieciństwa”. W nowej roli zaprezentowała się pani Elżbieta Domańska - nasza szkolna pielęgniarka. Pani Ela przyniosła z domowej biblioteczki „Elementarz” Mariana Falskiego. Przeczytała kilka tekstów nadal lubianych i przypominanych przez nauczycieli i rodziców, którzy z tej książki uczyli się czytać i pisać.
Bibliotekarz Anna Mitura przedstawiła historię elementarza i jego autora. Uczniowie mieli okazję poznać różnice w nauce czytania i pisania dawniej i dziś.

„MALOWANE POEZJĄ”

Wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym inspirowanym twórczością Marianny Bocian organizowanego z okazji XII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego
Regulamin konkursu

Pasowanie na czytelnika

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj uroczystość ta odbywa się w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna, w której występowały uczennice z klasy IV a(Ola Celińska, Magda Sokół, Wiktoria Walaszek, Ala Ligęza, Ola Cybul) wcielając się w znane postacie bajkowe. Następnie uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki . Dzieci odgadywały także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor Bożena Sobieszek. Jednocześnie pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej uczniowie otrzymali zakładki do książki wykonane przez uczniów klasy III, prośby książki oraz słodkości.

Walentynki z poezją

13 lutego, w przeddzień Walentynek, biblioteka szkolna we współpracy ze wszystkimi wychowawcami klas gimnazjalnych zorganizowała konkurs czytania poezji o tematyce miłosnej.
Wiersze do konkursu przygotowane zostały wcześniej przez nauczycieli bibliotekarzy, uczniowie chętni do wzięcia udziału w konkursie wybierali do przeczytania jeden wiersz. Konkurs odbywał się w każdej klasie podczas godziny wychowawczej. Do konkursu zgłosiło się: 7 uczniów z klasy 1aG, 1 uczeń z klasy 1bG, 16 uczniów z klasy 2aG, 6 uczniów z klasy 2bG, 5 uczniów z klasy 3aG, 6 uczniów z klasy 3bG, 4 uczniów z klasy 3cG.
Po prezentacji wierszy uczniowie każdej klasy wybierali osobę, która według nich czytała najpiękniej, byli to:
w klasie 1aG - Mikołaj Delążek
w klasie 1bG – Karolina Dawidek
w klasie 2aG - Monika Czuba i Gabriela Sieńska
w klasie 2bG - Karolina Świć
w klasie 3aG – Wiktoria Oczkowska
w klasie 3bG – Gabriel Leszcz
w klasie 3cG – Paulina Kozak
Nagrody dla osób najlepiej czytających wybrane wiersze oraz dla wszystkich osób biorących udział w konkursie ufundował sklepik szkolny.

Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/17 biblioteka rozpoczęła pracę już w okresie wakacji, tuż po zakończeniu roku szkolnego i w sierpniu, przed rozpoczęciem nowego roku. Czytaj więcej

Mikołajkowy konkurs „W świecie baśni i bajek”

14 grudnia 2016 roku biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs pt. W świecie baśni i bajek”. Opierał on się on na wiedzy zdobytej przez uczniów w czasie akcji prowadzonych klasach II i III tj. „Dnia postaci bajkowej”, „Książki mojego dzieciństwa” oraz pracy z nauczycielami na zajęciach lekcyjnych. Chętni uczniowie mogli też korzystać z zajęć czytelniczych, które odbywały się w naszej bibliotece.
Do konkursu przystąpiło 18 uczniów.
Wyniki przedstawiają się następująco:
1 miejsce zdobyła Amelia Sobieszek- klasa II b
2 miejsce Joanna Kojtych- klasa II b
3 miejsce Natalia Laszczka- klasa II c, Zofia Kopacz – klasa II a
Wyróżnienia: Wiktoria Banach- klasa III b, Julia Bartoszuk- klasa III a.
Podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród i dyplomów odbyło się 19 grudnia.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursach i akcjach organizowanych przez naszą bibliotekę, a nauczycielom za aktywne włączanie się w działania mające na celu poprawienia stanu czytelnictwa w naszej szkole.

Nowości książkowe

21 listopada 2016 roku uczennice należące do aktywu bibliotecznego odwiedziły na godzinie wychowawczej klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy gimnazjalne. Przeprowadziły akcję reklamującą nowe książki zakupione przez naszą bibliotekę ze środków uzyskanych z pracy sklepiku szkolnego. Przy zakupie książek wzięte zostały pod uwagę potrzeby i zainteresowania naszych uczniów wyrażone we wrześniowej ankiecie czytelniczej.
Wykaz nowości książkowych

"Książka mojego dzieciństwa"

Nasze ukochane, ulubione książki, które czytali nam na dobranoc nasi rodzice czy dziadkowe. Te niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju, z bogatymi ilustracjami Jana Marcina Szancera. Któż mógłby o nich zapomnieć? Wróćmy choć na chwilę do początków, do naszego dzieciństwa. Odszukajmy z zakamarkach pamięci książki, które obudziły w nas radość czytania, poczucie estetyki i wrażliwość. Czytaj więcej


Hans Christian Andersen - król bajek

7 listopada 2016 roku odbyła się następna część akcji „Dzień Postaci Bajkowej”. Klasy II-III oraz 0 odwiedziła bohaterka z baśni H. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”, w którą wcieliła się uczennica klasy IV b Gabrysia Rzymańska. W piękny sposób zaprezentowała swoją historię.
Nauczyciel bibliotekarz zapoznał dzieci ze stanem czytelnictwa. Przedstawił życiorys oraz twórczość Hansa Christiana Andersena - króla bajek. Zaproponował wzięcie udziału w mikołajkowym konkursie wiedzy o postaciach bajkowych poznanych autorów.

Czytamy drzewom - XIV Święto Drzewa

Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Przyroda, traktowana przez nas w sposób instrumentalny, nieszanowana i pomijana, nadal oddaje nam przysługi i wspiera w życiu codziennym. Bez skargi. Bez słów. Bez naszego wsparcia, drzewa nie dadzą rady nas chronić. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi – zachęca Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Czytamy drzewom” organizowanej w naszej szkole przez bibliotekę, panią Annę Witek oraz wychowawczynie klas trzecich: Annę Różyk i Renatę Krasucką.
W tym roku odbyły się zajęcia z pracownikiem Nadleśnictwa Lubartów na ścieżce edukacyjnej "Brzeziny” pt. "Rola lasu w życiu człowieka”.
Wśród jesiennych drzew uczniowie czytali fragmenty książek, wierszy oraz tekstów opisujących piękno przyrody.
Następnie odbyło się ognisko ze śpiewem i pieczeniem kiełbasek oraz słodkim poczęstunkiem.
Na zakończenie wycieczki uczniowie otrzymali ozdobne kartki oraz zakładki do książek.
W ramach tegorocznych obchodów "Święta drzewa” zachęcaliśmy nie tylko do sadzenia drzew, ale także dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą.

Wycieczka do Kocka

20.10.2016 roku klasy II b i II c wraz z wychowawczyniami panią Jadwigą Niewęgłowską i Krystyną Król wzięły udział w wycieczce do Kocka organizowanej przez naszą bibliotekę. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z organizacją pracy oraz ofertą czytelniczo-kulturalną Biblioteki Miejsko Gminnej w Kocku. Uczniowie mogli zobaczyć nowocześnie urządzoną bibliotekę, będącą centrum oświatowym i multimedialnym. Największe zainteresowanie wzbudził ciekawie urządzony kącik małego czytelnika, gdzie maluchy mogą obcować z książką i bawić się.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili miasto, złożyli hołd bohaterom historii tej miejscowości - T. Kościuszce, gen. F. Kleebergowi oraz jego żołnierzom poległym w bitwie pod Kockiem w 1939 roku. Podziwiali także architekturę Pałacu Jabłonowskich oraz piękno przypałacowego parku.

Ankieta czytelnicza

19 września 2016 roku została przeprowadzona w naszej szkole ankieta mająca na celu poznanie zainteresowań i potrzeb czytelniczych uczniów klas 4-6 oraz gimnazjalistów.
W naszej ankiecie wzięło udział 114 uczniów, którym zadaliśmy 7 pytań.
Czytaj więcej

Dzień Postaci Bajkowej

Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, ale także uczyć. Pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w sposób bardziej przystępny niż tylko pogadanka. Dzięki bajkom dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera bajkowego lub baśniowego.
Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi najpierw przez rodziców lub dziadków, a potem sammodzielnie. Dlatego też w naszej szkole organizujemy comiesięczny „DZIEŃ POSTACI BAJKOWEJ”.
10 października 2016 roku klasy 0-III odwiedził Czerwony Kapturek. Czytał fragmenty książki Charlesa Perraulta, częstował słodkościami. Poprosił słuchaczy o wykonanie prac plastycznych inspirowanych tą postacią. Najciekawsze zostaną zaprezentowane na wystawie w bibliotece. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z twórczością tego autora. Przedstawił stan czytelnictwa za wrzesień w poszczególnych klasach, wyróżnił uczniów najlepiej czytających. Dzieci i nauczyciele zostali poinformowani o nowościach książkowych zakupionych przez naszą bibliotekę.
Zauważalnym efektem akcji jest wzrost odwiedzin uczniów edukacji wczesnoszkolnej w wypożyczalni.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma w naszym kraju już piętnastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Biblioteka szkolna przyłączając się do ogólnopolskiej akcji zaprosiła do wspólnego czytania gości:
- Panią Wójt Krystynę Dobrowolską
- Księdza Proboszcza Jerzego Latawca
- Panią Ewę Malarz.
- Panią Marię Witkowską
- Panią Anetę Majchrzak
- Księdza Michała Znoja
Czytał też Pan Dyrektor Ireneusz Kaczorek oraz uczennice Gimnazjum, które zajęły 3 pierwsze lokaty w „Konkursie Pięknego Czytania”:
- Natalia Sobieszek kl. 3b
- Paulina Kozak kl.3c
- Kamila Karpińska kl. 3b.
Czytanie książek ma wiele zalet. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, myślenie, pobudza fantazję, uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych. Poszerza wiedzę, dodaje sił, dostarcza rozrywki i emocji. Pobudza uczucia, stawia pytania i tłumaczy rzeczywistość. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
Ponieważ Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. By w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji twórczości Pisarza oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości - czytano „Quo Vadis”.
Piękna prezentacja wybranych fragmentów książki przez zaproszonych gości przyczyniła się do popularyzacji czytelnictwa w naszej szkole.
Do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa i Przedszkole, gdzie dzieciom czytali pracownicy szkoły, rodzice oraz starsi uczniowie.

Kontynuacja akcji „Uwolnij książkę - Bookcrossing”

Biblioteka szkolna kolejny już raz zaprasza wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz mieszkańców Czemiernik do wzięcia udziału w akcji „uwolnij książkę” Akcja ta jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Czytaj więcej