Simplex Responsive Template

O bibliotece

Biblioteka Zespołu Szkół w Czemiernikach czynna jest od poniedziałku do piątku w następujących godzinach:
poniedziałek - 8.00 - 14.00
wtorek - 7.30 - 13.30
środa - 8.00 - 14.00
czwartek - 8.00 - 14.00
piątek - 7.30 - 13.30
Nauczyciel bibliotekarz - Danuta Kuszneruk

Biblioteczna dokumentacja


Nasze działania

Dzień Owoców i Warzyw

18 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji przygotowanej przez szkolną bibliotekę. Uczeń wypożyczał książkę, w tytule której miała widnieć nazwa owocu lub warzywa, po czym mógł wziąć udział w losowaniu. Przygotowany kosz z owocami i warzywami posłużył jako nagroda w tej akcji.


Dzień Zwierząt w bibliotece

4 października obchodziliśmy w szkolnej bibliotece Dzień Zwierząt. Akcja polegała na wypożyczaniu książek o zwierzętach w roli głównej. Uczniowie naszej szkoły z ogromnym zapałem wyszukiwali takich pozycji książkowych, jak również polecali je swoim koleżankom i kolegom.

Październik- Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Od wielu lat obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Przez cały październik trwała akcja pod hasłem: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, gdzie kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Zachęcaliśmy uczniów poszczególnych klas do wyboru ulubionych książek dostępnych w szkolnej bibliotece: Czytaj książki, będziesz wielki!

Dzień Głośnego Czytania

29 września Biblioteka zwróciła się z zaproszeniem do społeczności szkolnej o wzięcie udziału w akcji Głośnego Czytania 2024r. Dzień ten został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży- Janina Porazińska. Nadrzędnym celem tej akcji jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego czytania i obcowania z książką. Zalet głośnego czytania jest wiele: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, a poza tym czytanie jest modne.

Uroczyste podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Mój przyjaciel mieszka w książce”

23 maja 2024 roku w czytelni naszej biblioteki odbyło się wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną oraz nauczyciela plastyki pana Dariusz Miturę. Celami konkursu było popularyzacja czytelnictwa, promowanie aktywności twórczej, rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej, doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi oraz promocja biblioteki w środowisku szkolnym.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas0 i 1-3. Zgłoszono 71 prac konkursowych wykonanych za pomocą różnych technik i środków artystycznych. Prace były pomysłowe oraz zachwycały różnorodnością. Spotkanie uświetnili zaproszeni goście: pani dyrektor Gminnej Biblioteki w Czemiernikach Agnieszka Świć oraz pan wicedyrektor Adam Kurowski. W miłych słowach pogratulowali zwycięzcom oraz w ciekawy sposób zachęcali uczniów do częstego sięgania po książkę, udowadniając zalety ich czytania.
Wręczyli książki oraz drobne upominki ufundowane przez bibliotekę.
Najpiękniejsze prace konkursowe będą wyeksponowane w Gminnej Bibliotece w Czemiernikach.

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach

13 maja 2024 roku uczniowie klas I a wraz z wychowawczynią panią Anną Różyk, panią Arletą Drożdziuk oraz nauczycielem szkolnej biblioteki Anną Mitura wybrali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w nowym budynku Domu Kultury w Czemiernikach w którym znajduje się teraz biblioteka Uczniowie zwiedzili placówkę, dowiedzieli się od pań bibliotekarek, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać i chronić książki przed zniszczeniem. Spotkanie w bibliotece przybliżyło młodym czytelnikom literaturę dziecięcą , jej autorów oraz bogactwo zbiorów tej placówki. Wzięły udział w zajęciach plastycznych, wykonując zakładki do książek. Żegnając się z paniami bibliotekarkami - dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książki.

Czytam–Wygrywam

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja - w naszej bibliotece(jak co roku) została zorganizowana loteria Czytam–Wygrywam. Akcja sprawnie przeprowadzona dzięki pomocy aktywu bibliotecznego miała na celu promowanie czytelnictwa. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: książki, przyborów szkolnych, zakładki do książki lub słodyczy. Ilość wypożyczeń tego dnia jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników. Nagrody w loterii biblioteka pozyskała w akcjach przez nią organizowanych oraz od sponsorów.

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "Mój przyjaciel mieszka w książce”

W Zespole Szkół  w Czemiernikach odbył się konkurs pt. "Mój przyjaciel mieszka w książce”,
 
 który przeznaczony był dla przedszkolaków oraz uczniów klas I – III. 

Celem konkursu było:

a)	rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci poprzez popularyzację książek dla dzieci”;

b)	przybliżenie postaci występujących w ulubionych książkach dla dzieci i młodzieży ;
c) rozwijanie wyobraźni, kreatywności i wrażliwości estetycznej dzieci;
d) promocja talentów oraz wspieranie twórczych postaw dzieci.

     Dnia 07.05.2024r. spośród 71 prac konkursowych  komisja w składzie:

1.	Bożena Sobieszek - wicedyrektor
2.	Dariusz Mitura – nauczyciel plastyki
3.	Agnieszka Świć  - dyrektor  Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach
4.	Anna Mitura – nauczyciel bibliotekarz 
wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze prace.

Wyniki konkursu:

Klasy ”0” 

I  miejsce – Lura Żurawska -  kl.0a

II miejsce – Michalina Kusek - kl.0a

III miejsce –  Hania Stefaniak - kl.0b
                       
Klasy I:

I  miejsce -  Natalia Szymona  kl. I a 
 Amelia Kołtun kl. I a
   		
II miejsce -  Piotr Rychlik  kl. I a

III miejsce – Bartłomiej Gomoła  kl. I a
		   Gabriela Dobosz kl. I b

Wyróżnienie - Oliwia Karwowska kl. I a

Klasy II - III

I  miejsce – Miłosz Ligęza kl. III a

II miejsce – Alicja Sobieszek   kl. III a
		 Nikola Pasik kl. III a

III miejsce – Karolina Świć  kl. II b

Wyróżnienie – Krystian Połóg  kl. III a
    		        Milena Mirosław kl. III a 

Organizatorzy: biblioteka szkolna, Dariusz Mitura
    
Zwycięzcom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Wszystkim biorącym udział w konkursie  oraz nauczycielom  dziękujemy za zaangażowanie.

Organizatorzy konkursu

Mikołajkowe czytanie

7 grudnia szkolna biblioteka zorganizowała spotkanie pt. „Mikołajkowe czytanie”. Do udziału zaprosiłyśmy czytelników z klas III a –Grochowską Wiktorię, Mirosław Milenkę oraz Stelmacha Pawła. Uczniowie w świątecznych strojach pięknie zaprezentowali wiersze znanych i lubianych autorów. Spotkania w świątecznym nastroju odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych orz klasach zerowych.

Z pierwszą wizytą w bibliotece…

W czwartek 09.11.2023r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas pierwszych. Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką publiczną, biblioteką szkolną a księgarnią. Pomocnikami bibliotekarza były Czerwony Kapturek-Grochowska Wiktoria oraz Królowa Książka - Milena Mirosław (uczennice z kl.3a).W ciekawy sposób zachęciły swoich młodszych kolegów do czytania i poszanowania książek, pomogły w wyborze pierwszej lektury. Na koniec zajęć pierwszaki otrzymały zakładki do książki.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
29 września ponownie wzięliśmy udział w akcji Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczennice z aktywu bibliotecznego czytały przedszkolakom. Klasy zerowe odwiedziły bibliotekę, gdzie odbyły się zajęcia czytelnicze.
Na większości lekcji czytali ulubione książki oraz lektury - nauczyciele i wybrani uczniowie. Mamy nadzieję, iż takie akcje przyczynią się do rozpropagowania idei czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji bardzo dziękujemy.

Czytam–Wygrywam

Po raz kolejny z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja - w naszej bibliotece została zorganizowana loteria Czytam–Wygrywam. Akcja sprawnie przeprowadzona dzięki pomocy aktywu bibliotecznego miała na celu promowanie czytelnictwa. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: książki, przyborów szkolnych, zakładki do książki lub słodyczy .Przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników . Jesteśmy pewni, że takie akcje dają do myślenia i kierują młodego człowieka do biblioteki… a co za tym idzie do książki. A przecież o to chodzi!
Nagrody w loterii biblioteka pozyskała w akcjach przez nią organizowanych oraz od sponsorów.

Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 14 marca 2023 roku odbył się Konkurs Pięknego Czytania klas II-VIII naszej szkoły. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą, prezentacja własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa. oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania. Podczas czytania ocenie podlegały: płynność i poprawność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu .Uczniowie startowali w trzech kategoriach: mistrz klasy II-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Po przeprowadzonych wcześniej eliminacjach klasowych w konkursie wzięło udział 26 osób, którzy walczyli o miano mistrza w swojej kategorii.
W Jury zasiedli:    
Agnieszka Świć – dyrektor  Gminnej Biblioteki w Czemiernikach
Bożena Sobieszek-  wicedyrektor  Zespołu Szkół w Czemiernikach
Anna Mitura - bibliotekarka
Zadanie nie należało do łatwych, uczestników ogarniała trema, ale wspaniale potrafili ja opanować . Dzieci czytały pięknie, wzbudzając aplauz publiczności. Wszyscy słuchali w skupieniu i nagradzali gromkimi brawami każdego uczestnika..  
Wyniki konkursu:
Klasy II-III 
1. Golak Adrian – kl. 3a 
2.Walaszek Milena – kl.3b 
3.Kiszka Ksawery – kl.2b 
3.Ligęza Miłosz – kl.2a 
Klasy IV-VII
1.Karczmarz Alicja – kl.6c
2.Kasprowicz Weronika – kl.4b
3Dawidek-Śliwiński Maksymilian-  kl.5b
Klasy VII-VIII
1.Jesionek Natalia – kl.8a
2.Mazurek Milena – kl.8c
3.Kasprowicz Maja – kl.8b
3.Sokół Jakub-kl.7a
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę szkolną. Konkurs pięknego czytania pozwolił uczniom obcować z literaturą piękną, rozbudzić ich wrażliwość na piękno słowa oraz kształcić umiejętność płynnego czytania. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Zapraszamy uczniów z klas II-VIII
do udziału w Konkursie Pięknego Czytania

Regulamin konkursu

„Mikołajkowe czytanie”

8 grudnia w czytelni naszej szkolnej biblioteki odbyły się zajęcia pod tytułem „Chatka Baby Jagi”. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii Jasia i Małgosi zaprezentowanej przez starsze koleżanki, które wcieliły się w te role. Z zaangażowaniem uczestniczyły w rozmowie na temat niebezpiecznych zachowań bohaterów bajki i zagrożeń w dzisiejszym świecie. Wesoło spędziły czas śpiewając i tańcząc do słów piosenki o Jasiu i Małgosi. Wesołą gromadę odwiedził Mikołaj, który sprawdził wiedzę czytelniczą dzieci i obdarował wszystkich słodkimi prezentami. Zerowiaki wykonały piękne prace plastyczne pod tytułem „Chatka Baby Jagi”, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.


Wystawa „Sztuka ludowa”

Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę pod tytułem „Sztuka ludowa”. Można ją obejrzeć na korytarzu szkolnym przy bibliotece.
Mottem wystawy jest: „Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują.“ (Ezra Pound).
Na wystawie można zapoznać się z różnymi dziedzinami tej sztuki: architekturą, elementami gospodarstwa domowego, narzędziami rolniczymi oraz rzeźbą i malarstwem charakterystycznym dla polskiej wsi.
Serdecznie zapraszamy.
Informujemy również, że w bibliotece do wypożyczenia na zajęcia jest zestaw pięknych zdjęć wykonanych przez ks. Adama Sobieszka, dzięki którym można zobrazować i przybliżyć uczniom wyjątkowość i piękno sztuki ludowej.


Wycieczka do Kocka

06.10.2022 roku klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami panią Renatą Krasucką i Anną Różyk oraz p. Anną Mitura – szkolną bibliotekarką wzięły udział w wycieczce do Kocka. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z organizacją pracy oraz ofertą czytelniczo-kulturalną Biblioteki Miejsko Gminnej w Kocku. Uczniowie mogli zobaczyć nowocześnie urządzoną bibliotekę, będącą centrum oświatowym i multimedialnym. Zwiedzili również nowoczesne multimedialne Muzeum Historii Kocka. W bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób poznali jego dzieje od czasów prehistorycznych do II wojny światowej. Dowiedzieli się o postaciach, które odegrały istotną rolę w dziejach miasta, min. Firlejach i Annie Jabłonowskiej. Usłyszeli o bohaterach historii, związanych z Kockiem: Berka Joselewicza, Józefa Piłsudskiego i Franciszka Kleeberga. Złożyły hołd żołnierzom poległym w bitwie pod Kockiem.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
29 września ponownie wzięliśmy udział w akcji Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczennice z aktywu bibliotecznego czytały dzieciom najmłodszym: przedszkolakom i zerowiakom.
Na większości lekcji czytali ulubione książki oraz lektury - nauczyciele i wybrani uczniowie. Mamy nadzieję, iż takie akcje przyczynią się do rozpropagowania idei czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji bardzo dziękujemy.


Nowi czytelnicy

20 i 21 września szkolną bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy „0”. Dla większości była to kolejna wizyta w bibliotece. Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami dbania o książki. Następnie każdy obecny mógł wybrać książeczkę do wypożyczenia. Pani bibliotekarka ,zachęcając do wspólnego czytania książek w domach, zaprezentowała humorystyczne wiersze autorstwa Jana Brzechwy. Każdy nowy czytelnik otrzymał kolorową zakładkę. Klasy zerowe mają co tydzień odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki. Bardzo nas cieszy fakt, że mamy coraz młodszych czytelników.


„Poznajemy bibliotekę” – zajęcia biblioteczne dla przedszkolaków
„W Bajkowym Świecie”

Dnia 11.06.2022 r. bibliotekę odwiedziły cztery grupy przedszkolaków z naszego przedszkola: Misie, Muchomorki, Krasnale i Tygryski. W trakcie naszego spotkania dzieci mogły zobaczyć i poznać zakamarki biblioteki, dowiedzieć się co trzeba zrobić, aby być jej czytelnikiem, jak należy traktować książki oraz co można robić w bibliotece oprócz pożyczania książek. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały bajki, pt. „Kopciuszek” zaprezentowanej przez bohaterkę tej historii, oglądały książki dostępne w bibliotece i rozwiązywały zagadki o postaciach literackich. Pomocnikiem bibliotekarza był Czerwony Kapturek, który organizował zabawy i częstował słodkościami.
Zajęcia biblioteczne miały przede wszystkim wyposażyć przedszkolaki w szereg kompetencji poznawczych związanych z nowym miejscem oraz oczywiście dały możliwość obcowania z książką. Mamy nadzieję, że zajęcia podobały się dzieciom i przyczynią się do częstszego sięgania po książkę.
Bardzo dziękujemy dzieciom oraz ich wychowawcom za odwiedzenie nas i zapraszamy ponownie.


Czytam–Wygrywam

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek - 9 maja - w naszej bibliotece została zorganizowana loteria Czytam–Wygrywam. Akcja sprawnie przeprowadzona dzięki pomocy aktywu bibliotecznego miała na celu promowanie czytelnictwa. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: książki, przyborów szkolnych, zakładki do książki lub słodyczy. Ilość wypożyczeń tego dnia jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników.
Nagrody w loterii biblioteka pozyskała w akcjach przez nią organizowanych oraz od sponsorów.


Pożółkłe karty - czar minionego świata, pamięć odeszłych ludzi

Biblioteka zorganizowała wystawę starych kart okolicznościowych udostępnionych ze zbiorów ks. Adama Sobieszka.
Pocztówki są o różnorodnej tematyce: imieninowe ,urodzinowe ,wydawane dla uczczenia ważnych wydarzeń historycznych, kulturowych i obyczajowych.
Najstarsze pochodzą z początku XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia wystawy znajdującej się na korytarzu szkolnym przy bibliotece.


Finał konkursu „Kubuś Puchatek i przyjaciele w Stumilowym Lesie”

15 grudnia 2021r. w czytelni szkolnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom w konkursie plastycznym zorganizowanym przez bibliotekę szkolną i pana Dariusza Miturę. Zgromadzonych powitała Anna Mitura nakreślając krótki zarys losów książki A.A. Milne i jej bohaterów. Następnie głos zabrała pani dyrektor Bożena Sobieszek gratulując zwycięzcom i wręczyła nagrody książkowe oraz słodkie upominki.
Nagrody dla uczestników konkursu biblioteka pozyskała dzięki akcjom w niej organizowanym i darczyńcom. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zachęcamy do częstych odwiedzin w bibliotece.


Wyniki konkursu plastycznego "Kubuś Puchatek i przyjaciele w Stumilowym Lesie”

W Zespole Szkół  w Czemiernikach odbył się konkurs pt. ,,Kubuś Puchatek i przyjaciele w Stumilowym Lesie”,
 który przeznaczony był dla przedszkolaków oraz uczniów klas I – III. 

Celem konkursu było:
a)	rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci poprzez popularyzację książki A.A. Milne pt.: „Kubuś Puchatek”;

b) przybliżenie postaci Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ;
c) rozwijanie wyobraźni, kreatywności i wrażliwości estetycznej dzieci;
d) promocja talentów oraz wspieranie twórczych postaw dzieci.

     Dnia 10.12.2021 roku spośród 59 prac konkursowych  komisja w składzie:
1.	Bożena Sobieszek
2.	Dariusz Mitura
3.	Magdalena Kułak
wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze prace.

Wyniki konkursu:
Klasa”0” 
I  miejsce -  Marcel Stefaniak kl.0a

II miejsce – Fabian Paśnik kl.0a

III miejsce – Martyna Świć  kl.0a
                      Jakub Zagrodny  kl.0b

Wyróżnienie:
Jakub Korczak kl.0b

Klasy I:

I  miejsce -  Milena Mirosław kl.Ia
II miejsce -  Paweł Stelmach  kl.Ia

III miejsce- Alicja Sobieszek  kl. Ia
Wyróżnienia:
-Jakub Ciołecki kl. I a
-Miłosz Ligęza kl.I a
-Alicja Niewęgłowska kl. I a

Klasy II:

I  miejsce – Mateusz Sulej kl. II b
II miejsce- Hanna Salczyńska  kl. II b
III miejsce- Oskar Sokół kl. II b

Klasy III:
Wyróżnienie- Michał  Grochowski kl. III a

Organizatorzy: biblioteka szkolna, Dariusz Mitura

"Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję "Podaruj książkę bibliotece". Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje. Jeżeli przeczytałeś lektury lub inne książki, które warto polecić innym - przekaż je do biblioteki. Wystarczy nawet jedna uwolniona książka z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom.
Pamiętaj - książka czytana żyje dłużej. Nazwiska ofiarodawców, którzy wzbogacą szkolny księgozbiór, zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły na Honorowej Liście Darczyńców Biblioteki. Mamy nadzieję, że akcja spotka się z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem. Za wszystkie dary już dziś serdecznie dziękujemy.

Regulamin akcji:

  1. Akcja rozpoczyna się od listopada do końca maja w czytelni i wypożyczalni biblioteki.
  2. W ramach akcji do biblioteki można przekazać lektury, literaturę piękną, literaturę popularnonaukową itp.
  3. Stan książek powinien być dobry.
  4. Najlepiej, gdyby to były książki wydane po 2000 roku.
  5. Lista darczyńców będzie systematycznie uzupełniana na stronie internetowej szkoły.
Akcja jest kontynuacją Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Serdecznie zapraszamy!


Zajęcia czytelnicze „Kubuś Puchatek i przyjaciele w Stumilowym Lesie”

1 i 2 grudnia 2021 roku w klasach „0” odbyły się zajęcia czytelnicze pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele w Stumilowym Lesie”. Dzieci miały możliwość zapoznania się z przygodami Kubusia Puchatka Nauczyciel bibliotekarz zaprezentował fragmenty książki. Następnie odbyła się pogadanka i prezentacja bohaterów tej lektury. Dzięki temu dzieci wykonały prace na konkurs plastyczny zorganizowany przez bibliotekę szkolną.


Spotkanie z książką – pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej

Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką publiczną, szkolną a księgarnią. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tej wizyty w dzieci otrzymały okolicznościowe zakładki do książek.
Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

Konkurs Plastyczny „Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele”

Biblioteka szkolna zaprasza dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III do udziału w konkursie plastycznym inspirowanym powieścią A.A. Milne pt. „Kubuś Puchatek”.
Regulamin konkursu

BIBLIOTEKI CYFROWE

W związku z sytuacją epidemiczną i utrudnionym dostępem do zbiorów bibliotecznych zapraszamy do korzystania z bibliotek cyfrowych. Pozwalają one na bezpłatny dostęp do książek w formie elektronicznej.

lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

chmuraczytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania. Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

wolnelektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

QUIZY I TESTY

Jak dobrze znasz szkolne lektury? Czy pamiętasz fabułę książki którą czytałeś? Na stronie https://www.quizme.pl/lektury możesz sprawdzić swoją wiedzę!

Walentynkowe czytanie

14 lutego połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.
Biblioteka szkolna zorganizowała akcję czytania o miłości w Dniu Zakochanych . Nauczyciele otrzymali fragmenty prozy – młodzieżowych powieści, które zostały odczytane przez uczniów na wybranych lekcjach.

Wyjątkowa absolwentka

Już po raz trzeci absolwentka Zespołu Szkół w Czemiernikach - Anna Sójka-Zadykowicz pracująca w firmie farmaceutycznej NOVARTIS w Warszawie zorganizowała wśród pracowników swojej firmy zbiórkę książek, gier i zabawek dla dzieci z naszej szkoły.
Dzięki tym akcjom księgozbiór biblioteczny został wzbogacony o 830 woluminów oraz 150 płyt DVD i CD. Skorzystały też świetlica, klasy zerowe i oddziały przedszkolne. Dzieci otrzymały 135 maskotek, 42 lalki, 52 komplety klocków i puzzli, 69 gier planszowych, 34 samochody, 4 wózki dla lalek, 7 plecaków, zestaw mebelków, konia na biegunach, kręgle oraz 78 innych zabawek.
Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, Zarządowi firmy NOVARTIS, a w szczególności p. Ani za okazane serce, zaangażowanie i chęć pomocy naszej placówce. Jej postawa zasługuje nie tylko na wyrazy uznania, ale jest wzorem do naśladowania dla innych. Cieszymy się, że są wśród nas osoby, które zmieniają świat na lepszy. Dzięki nim księgozbiór w naszej szkole został wzbogacony i urozmaicony, możemy więc dotrzeć do większej liczby czytelników. Zabawki i gry sprawiły wiele radości przedszkolakom i uczniom, pomagając ciekawie spędzić czas wolny.
Wszystkim, którzy wsparli nasze akcje - za ich hojność i zaangażowanie serdecznie dziękujemy i życzymy sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Dziękujemy

Od początku października trwa akcja „Podaruj książkę bibliotece”. Do tej pory zbiory biblioteczne wzbogaciły się o ponad 70 egzemplarzy (wartość książek ok. 1000zł). Wśród darczyńców są: ks. Adam Sobieszek, który niejednokrotnie dzielił się z nami swoimi zbiorami oraz wypożyczał nam obrazy, fotografie, kartki pocztowe itp. eksponowane na różnych wystawach, ks. Michał Znój, Czemiernickie Towarzystwo Regionalne oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Czemiernikach.
Akcja znalazła też zrozumienie wśród uczniów, którzy podzielili się z innymi czytelnikami swoimi książkami. Są to:
Julka Kułak z kl. Ia, Wiktoria Sałaj z kl. Ia, Martynka Szczygielska z kl. IIa, Sylwia Bajda z kl. IIIc, Klaudia Karpińska z kl. IIIc, Natalka Tchórzewska z kl. Vc, Bartosz Droździuk z kl. VIb, Kamil Skolimowski z kl. VIb i Paulinka Świderska z kl. VIb.
Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Czytam – Wygrywam

W październiku – miesiącu bibliotek w naszej bibliotece została zorganizowana cotygodniowa poniedziałkowa loteria Czytam – Wygrywam. Akcja sprawnie przeprowadzona dzięki pomocy aktywu bibliotecznego miała na celu promowanie czytelnictwa. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: przyborów szkolnych, zakładki do książki lub cukierka. Ilość wypożyczeń w październiku jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników.

Wycieczka do Kocka

08.10.2019 roku klasy III b i II a wraz z wychowawczyniami panią Jadwigą Niewęgłowską i Anną Różyk oraz p. Anną Mitura – szkolną bibliotekarką wzięły udział w wycieczce do Kocka . Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z organizacją pracy oraz ofertą czytelniczo-kulturalną Biblioteki Miejsko Gminnej w Kocku. Uczniowie mogli zobaczyć nowocześnie urządzoną bibliotekę, będącą centrum oświatowym i multimedialnym. Zwiedzili również nowoczesne multimedialne Muzeum Historii Kocka. W bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób poznali jego dzieje od czasów prehistorycznych do II wojny światowej. Dowiedzieli się o postaciach, które odegrały istotną rolę w dziejach miasta, min. Firlejach i Annie Jabłonowskiej. Usłyszeli o bohaterach historii, związanych z Kockiem: Berka Joselewicza, Józefa Piłsudskiego i Franciszka Kleeberga Uczestnicy wycieczki zwiedzili zespół pałacowo -parkowy, złożyli hołd bohaterom historii tej miejscowości - T. Kościuszce, gen. F. Kleebergowi oraz jego żołnierzom poległym w bitwie pod Kockiem w 1939 roku.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
30 września wzięliśmy udział w akcji Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczennice z aktywu bibliotecznego czytały dzieciom najmłodszym: przedszkolakom, zerowiakom i pierwszoklasistom. W niektórych klasach edukacji wczesnoszkolnej włączyli się też do akcji zaproszeni goście. Na wszystkich lekcjach czytali nauczyciele i uczniowie – dziewczynki chłopcom w dniu Ich święta.

„Przerwa na czytanie”

W związku z przypadającymi w maju Dniami Oświaty, Książki i Prasy Zespół Szkół w Czemiernikach przystąpił do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie o nazwie „Przerwa na czytanie”. Wzięły w niej udział wszystkie oddziały klasowe w liczbie ok. 440 uczniów razem z nauczycielami.
Przy tej okazji przedstawiono walory czytania książek, jak również zaprezentowano i obdarowano zakładkami i słodyczami najlepszych czytelników z poszczególnych klas. Całość ubarwiły piosenki.
Mamy nadzieję, iż takie akcje przyczynią się do rozpropagowania idei czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Z okazji przypadających w maju Dni Oświaty, Książki i Prasy postanowiliśmy wziąć udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Nosi ona nazwę „Przerwa na czytanie”, a realizowana jest w ramach kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
13 MAJA – w poniedziałek o godz. 9.40 zbierzemy się w sali gimnastycznej. Każdy (zarówno uczeń, jak i nauczyciel) przyniesie swoją ulubioną książkę. Wszyscy razem będziemy bić rekord w ilości czytających na jednej przerwie. W 2018r. czytały 21 904 osoby. Jeśli ktoś zapomni przynieść książki, może w danym dniu wypożyczyć ją w bibliotece szkolnej. Bardzo prosimy nauczycieli o pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Skrzynka Marzeń Czytelnika

W naszej bibliotece znajduje się Skrzynka Marzeń Czytelnika. Zachęcamy, by wrzucać do niej karteczki z propozycjami tytułów książek, które warto zakupić i wzbogacić księgozbiór biblioteczny.



Pasowanie na czytelnika

W dniu 18 marca odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną, zaprezentowaną przez aktyw biblioteczny. Poza tradycyjnymi formami przekazu – wierszem i piosenką, w scenkach dramatycznych przedstawione zostały zagadki, które pozwoliły wykazać się maluchom znajomością baśni i ich bohaterów, natomiast Królowa Książka udzieliła niezbędnych rad, jak należy dbać o wypożyczane woluminy. Punkt kulminacyjny stanowiło pasowanie, którego dokonał p. dyrektor Ireneusz Kaczorek. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek i „dekalog czytelnika” oraz zostały obdarowane słodyczami. Wychowawczyniom wręczono pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, iż takie przedsięwzięcia z jednej strony zachęcą do częstszego korzystania, a drugiej do poszanowania szkolnego księgozbioru.

Sprawozdanie z działań podjętych w Zespole Szkół w Czemiernikach w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Zespołu Szkół w Czemiernikach otrzymała w roku 2018 środki finansowe na zakup książek. Czytaj więcej




Materiał fotograficzny z realizacji projektu edukacyjno – wychowawczego „CZYTAJ!MY”.

Konkurs fotograficzny

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Czemiernikach ogłasza konkurs fotograficzny dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV-VIII) i gimnazjum: „Ja i książka – zimowa sesja fotograficzna z książką w tle”.
Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu zdjęcia, które przedstawia czytającą postać (twarz nie musi być widoczna) w wyjątkowym, niepowtarzalnym, ekstremalnym miejscu i ukazującym zimową aurą w tle.
Zdjęcie należy wysłać na adres biblioteki: biblioteka@interia.eu do 25 lutego 2019r.
Szczegóły w regulaminie

Świąteczny przezent od firmy NOVARTIS

Po raz kolejny biblioteka szkolna otrzymała 350 nowych pozycji książkowych dzięki firmie NOVARTIS. Są wśród nich książki dla dzieci, młodzieży, a także nauczycieli i rodziców. Nie brakuje też albumów o różnej tematyce i nowych lektur. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i skorzystania z tych publikacji. Lista tytułów książek znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA, a tutaj prezentujemy kilka przykładowych propozycji.
Kliknij, aby zobaczyć spis otrzymanych książek

Konkurs na plakat reklamujący książkę roztrzygnięty!

Jednym z zadań związanych z realizacją projektu edukacyjnego „Czytaj!My!” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa było zorganizowanie przez p. Dariusza Miturę zajęć plastyki w klasach VI i VII na temat „Nasze lektury – plakat reklamujący książkę”. Wszystkie wykonane przez uczniów prace wzięły udział w konkursie. Spośród nich wybrano i nagrodzono najlepsze:
I MIEJSCE - Klaudia Nogal z kl. VIb
II MIEJSCE - Gabriela Domańska i Oliwia Zdanikowska kl. VIb
III MIEJSCE - Anna Dados i Alicja Kostrzewa z kl. VIIb

Zwyciężczyniom gratulujemy!

Konkurs Pięknego Czytania

23 listopada 2018r. odbył się konkurs Pięknego Czytania zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Wzięło w nim udział 23 uczniów (8 z klas II–III, 7 z klas IV–VI i 8 z klas VII, VIII i gimn). Uczestnicy losowali przygotowane wcześniej do odczytania fragmenty lektur: IV – VI – „Panny z mokrą głową” Kornela Makuszyńskiego, VII, VIII i klasy gimnazjalne – „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Młodsze dzieci czytały wybrane fragmenty swoich ulubionych książek. Komisja w składzie: p. Magdalena Kojtych, p. Krystyna Król, p. Maria Witkowska, i p. Teresa Zdunek po wysłuchaniu uczniów postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia:
W kategorii klas II – III:
I miejsce – Alicja Karczmarz z kl. IIc i Mikołaj Ligęza z kl. IIb
II miejsce – Julia Karczmarz z kl. IIb
Wyróżnienie – Michał Skubisz z kl. IIIa
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce – Natalia Laszczka z kl. IVc  i Alicja Ligęza z kl. VIa 
II miejsce – Ewa Skubisz z kl. Va 
Wyróżnienie: Amelia Sobieszek z kl. IVb
W kategorii klas VII, VIII i gimnazjum:
I miejsce – Karolina Dawidek z kl. 3b gimn. i Gabriela Sobijanek z kl. 3a gimn.
II miejsce – Anna Kaczorek z kl. VIIb 
III miejsce – Karolina Boreczek z kl. VIIIa
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodycze i zakładki do książek, a wyżej wymienieni laureaci otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

Konkurs Czytelniczy „W świecie powieści”

21 listopada 2018r. odbył się konkurs czytelniczy „W świecie powieści” zorganizowany przez bibliotekę szkolną i nauczycieli polonistów. 
Wzięło w nim udział 16 uczniów (13 z klas IV – VI i 3 z klas VII, VIII i gimnazjalnych).
Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja w składzie: p. Magdalena Kojtych, p. Katarzyna Kornacka, p. Danuta Kuszneruk, p. Teresa Zdunek postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia:
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce – Kamil Skolimowski z kl. Vb 
II miejsce – Aleksandra Celińska z kl. VIa  i Bartłomiej Banach z kl. VIb 
Wyróżnienia: Maja Garbal z kl. VIa i Ewa Skubisz z kl. Va 
W kategorii klas VII, VIII i gimnazjum:
Wyróżnienie – Adrianna Nurzyńska z kl. VIIIa
Uczniom tym zostaną wręczone dyplomy i nagrody książkowe na apelu szkolnym.

Jak powstaje książka?

Młodzi czytelnicy z klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu z czemiernickim pisarzem – p. Marianem Mazurkiem. Podczas zajęć, których tematyka dotyczyła problemu „Jak powstaje książka?”, uczniowie poznali etapy twórczości pisarskiej, począwszy od określenia głównego tematu publikacji, poprzez gromadzenie materiałów, ich selekcję, aż do ostatecznej formy dzieła. Mali czemierniczanie przeżyli ciekawą lekcję historii swojej małej ojczyzny. Poznali postacie bohaterów czemiernickiej ziemi. Nasz Gość cierpliwie odpowiadał na pytania dzieci, a na koniec spotkania, poproszony przez wdzięcznych słuchaczy, rozdał autografy. Spotkanie to było jednym z elementów realizacji projektu edukacyjnego „Czytaj!My!” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Konkurs Pięknego Czytania

Biblioteka szkolna ogłasza Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

 Konkurs przeprowadzony będzie w trzech przedziałach wiekowych:
1.	Dla uczniów klas II-III Szkoły Podstawowej
2.	Dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej
3.	Dla uczniów VII-VIII oraz III Gimnazjum
Regulamin konkursu

Czytam – wygrywam

W październiku – miesiącu bibliotek w naszej bibliotece w każdą środę odbywała się loteria fantowa. Czytelnik, który wypożyczył tego dnia książkę, miał możliwość wylosowania wielu nagród: zakładek do książki, przyborów szkolnych, naklejek, książeczek do kolorowania oraz cukierków. Akcja ta cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów, o czym świadczy stan czytelnictwa w październiku.


Klasy Va i Vb odwiedziły Miejsko–Gminną Bibliotekę Publiczną w Kocku

26 października uczniowie klas Va i Vb odwiedzili Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Kocku. Zobaczyli piękną czytelnię, mogli poprzeglądać książki w księgozbiorze i zaobserwować ustawienie zbiorów dla czytelników najmłodszych. Dowiedzieli się o działalności biblioteki, organizowanych w niej spotkaniach i imprezach kulturalnych. Obejrzeli też wystawę poświęconą 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwiedzili również nowoczesne multimedialne Muzeum Historii Kocka – jednego z miast w naszej najbliższej okolicy. W bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób poznali jego dzieje od czasów prehistorycznych (bawili się w archeologów, oglądali animacje, układali makietę średniowiecznego miasta i puzzle z zabytkowymi miejscami). Dowiedzieli się o postaciach, które odegrały istotną rolę w dziejach miasta, min. Firlejach i Annie Jabłonowskiej, która dzięki nowoczesnej technice opowiadała sama o sobie. Usłyszeli o zasługach bohaterów bliższej historii, związanych z Kockiem: Berka Joselewicza, Józefa Piłsudskiego i Franciszka Kleeberga. Wizyta w bibliotece była jednym z działań zaplanowanych w projekcie edukacyjnym „Czytaj!My!” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Opiekunkami uczniów były p. Katarzyna Kornacka i p. Anna Lejczyk.

Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach

11 października 2018 roku uczniowie klas II a, II c wraz z wychowawczyniami panią Magdaleną Skubiszewską-Kułak, Renatą Krasucką oraz nauczycielem szkolnej biblioteki Anną Mitura wybrali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach. Odwiedziny wpisywały się w realizację projektu edukacyjnego „Czytaj!My!” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Uczniowie zwiedzili placówkę, dowiedzieli się od pani bibliotekarki, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać i chronić książki przed zniszczeniem. Spotkanie w bibliotece przybliżyło młodym czytelnikom literaturę dziecięcą , jej autorów oraz bogactwo zbiorów tej placówki. Żegnając się z panią bibliotekarką - Marią Witkowską dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książki. Obiecały wykonanie prac plastycznych pt. „Mój przyjaciel mieszka w książce”.

Spotkanie uczniów klas najmłodszych z panią bibliotekarką z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach

8 października – w miesiącu bibliotek, w ramach współpracy międzybibliotecznej, odwiedziła naszą szkołę p. Joanna Badziak – bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach. Zaprezentowała ciekawe książki dla najmłodszych. Zajęcia połączone z głośnym czytaniem odbyły się w trzech grupach: klasach zerowych, pierwszych i drugich. Cieszyły się z wielkim zainteresowaniem małych czytelników. Spotkanie to miało na celu wymianę informacji na temat księgozbioru między bibliotekami, a zaplanowane zostało w ramach realizacji zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

Z okazji przypadającego 29 września 2018r. Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w ramach akcji ogłoszonej przez Polską Izbę Książki w 2001 r. w przeddzień - 28 września w naszej szkole zajęcia wyglądały nieco inaczej niż zwykle. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, a także zapraszani na lekcje goście głośno czytali swoje ulubione lektury. Starsze koleżanki czytały uczniom z klas młodszych. Koledzy i koleżanki z klasy czytali sobie nawzajem. Wśród tekstów znalazły się bajki matematyczne, ciekawostki o piłkarzach, malarzach czy kompozytorach, wierszyki, rymowane bajeczki, a także fragmenty powieści młodzieżowych oraz lektury szkolne. Biblioteka zaprezentowała przy tej okazji książki zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pani Anna Mitura czytała ich fragmenty najmłodszym uczniom. Akcja ta była elementem realizacji projektu edukacyjnego promującego czytelnictwo w naszej szkole.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska

Miło nam poinformować, że nasza szkoła w ramach Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała 15 tys. złotych na zakup książek do biblioteki.
W związku z tym uroczyście ogłaszamy, że w naszej szkole zapanowała moda na czytanie. Czytamy wszędzie, bo czytanie uskrzydla.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze [UCHWAŁA NR 180/2015 RADY MINISTRÓW z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” ].
Program składa się z 3 priorytetów. MEN realizuje priorytet 3.
• Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.
Cele szczegółowe:
1. Zwiększenie atrakcyjności oferty biblioteki szkolnej przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w księgozbiorze.
2. Wzrost dostępności książek w bibliotece.
3. Wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.
4. Rozwój współpracy pomiędzy szkołą a bibliotekami publicznymi na terenie miasta i gminy.
Dotacja przeznaczona na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej (książek niebędących podręcznikami). W zamian za udzielone wsparcie finansowe szkoła zobowiązana jest do podjęcia działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa naszych uczniów, a podstawowym rezultatem zrealizowanych przedsięwzięć ma być zainteresowanie dzieci i młodzieży czytaniem.
W ramach NPRCZ spełnić należy następujące wymagania:
• zasięgania opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek - za pieniądze uzyskane z NPRCz można kupić dowolne książki (z wyjątkiem podręczników), także lektury i e-booki;
• podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi lub pedagogicznymi obejmującą: planowanie zakupów książek, wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo;
• zorganizowanie w ciągu roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów;
• uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;
• zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;
• dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich;
• uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.
Uczniowie, rodzice i nauczyciele zaproponowali tytuły, serie wydawnicze i autorów, przekazując informacje bezpośrednio do biblioteki lub w ankietach i sondażach.
Będzie się działo – konkursy, projekty, wydarzenia, wspólne głośne czytanie!
Bawmy się wspólnie i rozczytajmy się!
Harmonogram działań

Projekt edukacyjno-wychowawczy rozwijający kompetencje i zainteresowania czytelnicze uczniów z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej „Czytaj!My”

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Cel działań:
•	kształtowanie kultury czytelniczej poprzez rozbudzane zainteresowań książką oraz biblioteką
•	rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów poprzez promocję czytelnictwa
•	uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki szkolnej poprzez zakup lektur szkolnych oraz nowości wydawniczych  
 Cele szczegółowe:
•	wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów
•	zwiększenie atrakcyjności oferty biblioteki szkolnej przez zakup nowości wydawniczych 
•	wzrost dostępności książek w bibliotece szkolnej
•	rozwój współpracy pomiędzy biblioteką szkolną a biblioteką publiczną 

Klasy I
Temat : „Zaczarowany świat baśni i bajek”.

Odpowiedzialni: wychowawcy klas I

Literatura: 
,,Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych”, „Baśnie Andersena”, „Już czytam! Ignaś, 
Hela i zaklęta studnia”, ,,Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”, ,,Tuwim dzieciom”, 
,,Wierszykarnia” i wiele innych.

Klasy II
Temat :„Mój przyjaciel mieszka w książce".

Odpowiedzialni: wychowawcy klas II

Literatura:
 
,,Brzechwa dzieciom”, ,,Detektyw Pozytywka”, ,,Pamiętnik Czarnego Noska”, 
,,Pan Kuleczka”, ,,Filip i sprytny włamywacz”, ,,Plastusiowy pamiętnik”, 
„Tosia i jej pupilki”, „Pies na medal…”, „Cukierku,Ty łobuzie”, „Tuwim dzieciom”, „Baśnie Andersena”…

Klasy III
Temat : ,,Książka uczy, bawi, wychowuje”.

Odpowiedzialni: wychowawcy klas III

Literatura: 
,,Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery”, „Co wolno a czego nie?”, 
,,Dobre i złe sekrety”, „Dręczyciel w klasie”, „Jestem bezpieczny.Na ulicy, na podwórku, w lesie”, 
„Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie”, „Moje prawa ważna sprawa”, „Dobre wychowanie wierszem”…
Klasa IV
Temat : „Słowniki –najlepsi eksperci”.
Odpowiedzialni: nauczycielki języka polskiego: p. Magdalena Kojtych, p. Danuta Kuszneruk
Literatura:
„Słownik ortograficzny ucznia”, „Słownik synonimów”, „Słownik języka polskiego”, 
„Słownik wyrazów bliskoznacznych”, „Słownik wyrazów obcych”, „Wielki słownik wyrazów obcych i trudnych”,
 „Wielki słownik poprawnej polszczyzny”, „Słownik frazeologiczny”
Klasa V
Temat: „Co słychać u Ani Shirley? - dalsze przygody bohaterki powieści 
„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery”. 
Odpowiedzialni: nauczycielka języka polskiego: p.Katarzyna Kornacka
Literatura:
Powieści Lucy Maud Montgomery: „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, „Ania Z Szumiących Topoli”,
 „Wymarzony dom Ani”, „Ania ze Złotego Brzegu”, „Dolina Tęczy”, „Rilla ze Złotego Brzegu”, „Opowieści z Avonlea”
Klasa VI
Temat: „Nasze lektury – plakat reklamujący książkę”.
Odpowiedzialny: nauczyciel  plastyki: p. Dariusz Mitura

Godziny wychowawcze
Klasa IV
Temat: „Chcę być kulturalny”.
Odpowiedzialni: wychowawcy klas IV: p. Edyta Kaznowska, p. Danuta Kuszneruk, p. Ewa Sokół
Literatura:
Joanna Krzyżanek „Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci”, Zofia Staniszewska 
„Ale plama, czyli dobre maniery i domowe afery”

Klasa V
Temat: „Dzieci też mają swoje prawa – Prawa Dziecka”.
Odpowiedzialni : wychowawcy klas V: p. Katarzyna Kornacka, p. Ewa Kozak
Literatura:
Renata Piątkowska „Moje prawa ważna sprawa”,GrzegorzKasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach…”

Klasa VI
Temat:  „Gdy mam problem…”
Odpowiedzialni: wychowawcy klas VI: p. Agnieszka Kurowska, p. Anna Witek - Kondrat
Literatura:
Elżbieta Zubrzycka: „Dobre i złe sekrety”, „Dręczyciel w klasie”, „Powiedz komuś”, „Po co się złościć?” 
wa”, „Kuba i Buba w szpitalu”, „Kłopoty w szkole”

Klasy- VII, VIII i III gimnazjum
Temat : „Młodość-trzeźwość. Alkohol i jego tajemnice”.
Odpowiedzialni :  wychowawcy klas
Literatura: 
B. Kiełbasa: „Profilaktyka uzależnień-narkotyki, alkohol, leki, sterydy”, J. Mellibruda:  
„Tajemnice ETOCH”, A. Pacewicz: „Jak pomóc dziecku nie pić”, W. Sztander: 
„Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym”, „Rodzina z problemem alkoholowym”,  
E. Zubrzycka: „Alkohol i jego tajemnice . Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz”.
Temat: „Oto jest życie- nic, a jakże dosyć”. Różne odcienie egzystencji ludzkiej.
Odpowiedzialni: poloniści
Literatura:
 „Mitologia”, „Biblia”, J. Binnebesel: Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym”, 
 B. Prus: „Kamizelka” , H. Sienkiewicz: „Krzyżacy”, „Quo vadis”, J. Słowacki: „Balladyna”,  
 E.E. Schmitt: „Oskar i pani Róża”, Sofokles: „Antygona.”
	
Temat: „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”.  
Kształtowanie osobowości jednostki.
Odpowiedzialni: poloniści

Literatura:
E. Hemingway: „Stary człowiek i morze”, A. Kamiński: „Kamienie na szaniec” H. Sienkiewicz: „Krzyżacy”, 
„ Latarnik”, „ Quo vadis”, Sofokles: „Antygona”, St. Żeromski: „Syzyfowe prace”, „Siłaczka”.

Nauczyciele realizujący zajęcia projektowe proszeni są o dostarczenie do biblioteki szkolnej 
dokumentacji fotograficznej, prac uczniów do wykorzystania na wystawkę i kilku zdań sprawozdania 
o przebiegu tych zajęć.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września przypada kolejny Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ramach akcji ogłoszonej przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Nasza szkoła co roku aktywnie przyłącza się do tej kampanii, mając na celu popularyzowanie czytelnictwa.
Proponujemy, aby 28 września (w piątek) wszyscy nauczyciele, na każdej lekcji poświęcili kilkanaście minut na głośne czytanie ulubionego tekstu literackiego. Czytać mogą nauczyciele, uczniowie, a także zaproszeni goście.
Biblioteka szkolna oferuje pomoc w razie jakichkolwiek problemów dotyczących wyboru lektury, lektora czy dodatkowych informacji na temat ww. akcji.

„Sąd nad książką”

Z okazji Światowego Dnia Książki oraz Tygodnia Bibliotek, w naszej szkole odbył się apel promujący książkę i czytanie. Uczennice wcieliły się w role adwokata, prokuratora i sędziego, a sala gimnastyczna stała się wokandą sądową. Na świadków powołano: bibliotekarkę, komputer i płytę DVD. W gorącej atmosferze zastanawiano się czy w dzisiejszych czasach książka nie jest już przeżytkiem i nie straciła racji bytu. Na szczęście werdykt sądu był jednoznaczny. Książka jest ważna i potrzebna. Nie tylko uczy, ale przede wszystkim bawi, a bohaterowie literaccy tak często przypominają nas samych i przeżywają podobne rozterki. Apel jest wpisany w promowanie czytelnictwa, a to jedno z głównych zadań jakie stawia przed sobą biblioteka szkolna.

Nowa czytelnia już otwarta

W maju nasza biblioteka wzbogaciła się o nową czytelnię. Pomieszczenie zostało wyremontowane i urządzone ze środków pozyskanych ze sprzedaży w sklepiku szkolnym.
Mamy piękną i funkcjonalną salę do cichej pracy i prowadzenia lekcji bibliotecznych.
Można tutaj zrelaksować się przy ciekawej książce, poczytać prasę oraz przygotować do zajęć z wykorzystaniem księgozbioru.
Zapraszamy.

Pasowanie na czytelnika

30 kwietnia 2018 roku najmłodsi uczniowie klas I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Bożena Sobieszek, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację pt. „Urodziny Kopciuszka”, w której wystąpiły uczennice z klasy 3b: Amelka Sobieszek (Kopciuszek), Maja Kasprowicz (Małgosia), Hania Rzymańska (Jaś), Asia Kojtych (Czerwony Kapturek). Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę do książki wykonaną przez uczniów klas 3 oraz słodkie upominki ufundowane przez sklepik szkolny.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

"Novartis" naszej bibliotece

W okresie przedświątecznym biblioteka szkolna we współpracy z absolwentką naszej szkoły - Anną Sójką - przeprowadziła akcję „Podaruj książkę bibliotece” w warszawskiej firmie farmaceutycznej „Novartis”.
Pracownicy tej firmy hojnie obdarowali naszą bibliotekę nowościami czytelniczymi dla najmłodszych. Zebrano około 180 książek i 90 płyt DVD z bajkami na kwotę blisko 1800 złotych.
Każdy darczyńca otrzymał ozdobę świąteczną wykonaną przez aktyw biblioteczny oraz stroik bożenarodzeniowy z życzeniami dla całej firmy.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim, którzy okazują wiele serca i pomocy w propagowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.
A oto lista pozyskanych książek: kliknij

W świątecznym nastroju

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję „Poczytaj Mikołajowi”.
Uczniowie klas I i III Szkoły Podstawowej recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce świątecznej i zimowej. Mieli również okazję zaprezentować swoje artystyczne umiejętności przed przedszkolakami. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim biorącym udział w akcji.
Uczennice z aktywu bibliotecznego złożyły życzenia uczniom i nauczycielom. Zaprosiły do odwiedzin w bibliotece i wypożyczania książek na czas ferii świątecznych.

„Poczytaj Mikołajowi”

W okresie przedświątecznym Mikołaj będzie chodził do klas, w których chętni uczniowie zaprezentują wiersze o tematyce świątecznej i zimowej. Wszyscy otrzymają słodkie upominki, a najlepsi nagrody.
Prosimy wychowawców klas i innych nauczycieli o przekazanie informacji do biblioteki o wybranym terminie czytania i ilości czytających uczniów.
Już niedługo nadejdą najpiękniejsze święta w roku. Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Z niecierpliwością oczekujemy Mikołaja, choć zarzekamy się, że w niego nie wierzymy, po cichu marzymy o jego odwiedzinach.
Cała nasza szkoła pięknieje z dnia na dzień. W klasach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne. Na korytarzach również widać nadchodzące święta. W radosnym nastroju Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do biblioteki szkolnej. Już dzisiaj zadbaj o ciekawe święta - WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ.

„BESTSELLEROWA SZKOŁA”

WYBIERZ Z NAMI KSIĄŻKOWY BESTSELLER SZKOŁY 2017/2018 !!!
Głosowanie odbędzie się na koniec roku szkolnego 2017/2018.
Czytając bestsellery „wyłapuj” ważne cytaty lub napisz krótką recenzję i przekaż do biblioteki szkolnej. My zamieścimy je na gazetce bibliotecznej i stronie internetowej. Nagrodę otrzyma najbardziej aktywny uczeń!
Dodatkowe punkty z zachowania do e-dziennika dla wszystkich uczniów biorących udział w akcji „Bestsellerowa Szkoła”!!!

Święto Drzewa

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, w ramach którego zachęca się do różnorodnych akcji wokół drzew: festyny, konkursy, przedstawienia teatralne, lekcje w terenie, zbiórka makulatury. Zachęca się do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu – sadzenia i ochrony drzew. W naszej szkole od kilku lat przeprowadzane były różne zajęcia, spotkania z pracownikami nadleśnictwa, sadzenie drzew, zbiórki makulatury i wycieczki do lasu.
W tym roku, 13 października, uczniowie klasy III b z wychowawczynią panią Krystyną Król uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez naszą bibliotekę. Były to zajęcia plenerowe, co bardzo podobało się dzieciom. „Moje spotkanie z drzewem” dało możliwość poznania drzew różnymi zmysłami – uczniowie słuchali, dotykali, wąchali drzewa, mówili o swoich odczuciach. Pod rozłożystym klonem oglądali albumy, czytali książki o drzewach. Następnie rozpoznawali drzewa po liściach i owocach.
Z wycieczki uczniowie przynieśli do klasy kolorowe liście, szyszki i inne materiały, które posłużą do wykonania prac plastycznych pt. ,,Magiczne drzewo”. Dzieci otrzymały broszury pt. ,,W czemiernickich lasach” oraz słodkie upominki.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - Październik 2017

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, to święto które zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło “Książka nas łączy” Nasza biblioteka ponownie włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy do udziału w akcjach związanych z czytelnictwem konkursach i loterii z nagrodami!
Akcje:
• „Książka, którą warto przeczytać” – każdy uczeń może w bibliotece na przygotowanych karteczkach zapisać tytuły książek, które są dla niego ważne i godne polecenia oraz te ,które chce aby zakupiono do naszej biblioteki.
• „Podaruj książkę bibliotece!”
Jeśli masz w domu niepotrzebne książki: nowości, przeczytane lektury, książki z których już „wyrosłeś”, podaruj je bibliotece szkolnej. Dasz szansę przeżycia ciekawych przygód innym czytelnikom. Na stronie tytułowej możesz napisać swój cytat lub myśl dla przyszłego czytelnika np. „Przyjemnego czytania”. Czekamy wyłącznie na książki w idealnym stanie.
• „Czytam-Wygrywam” - loteria - w każdy poniedziałek października wypożyczający książki będą brali udział w losowaniu nagród.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku . Do tej akcji (po raz kolejny) aktywie włączyła się nasza szkoła . W tym roku uczennice z gimnazjum (Gabrysia Sobijanek, Madzia Toczko i Klaudia Kasprowicz) czytały przedszkolakom i młodszym kolegom. Na nasze zaproszenie przybyła do szkoły pani Maria Witkowska - pracownik Gminnej Biblioteki w Czemiernikach. Przedszkolakom i uczniom z klas edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowała wiele ciekawych książek znajdujących się w zbiorach tamtejszej biblioteki. W tej akcji wzięli również aktywny udział rodzice i nauczyciele czytając wybrane przez siebie lektury. To spotkanie z literaturą przyniosło wiele pozytywnych wrażeń zarówno słuchaczom jak i czytającym.

MAJOWE DNI KSIĄŻKI

Wraz z coraz większą popularnością telewizji, a później komputerów w ostatnich latach, nawyk czytania książek zanika. Większość osób jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy surfowaniem po internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele osób woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. A zalety czytania książek są ogromne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje wiele satysfakcji. W dniu 22 maja w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Książki. Celem akademii było zapoznanie uczniów z historią książki, wskazanie korzyści płynących z ich czytania oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do korzystania z biblioteki i jej zasobów. Ogłoszono wyniki konkursów organizowanych przez bibliotekę i wręczono nagrody.

Konkurs plastyczny „MALOWANE POEZJĄ” roztrzygnięty

Wyniki konkursu plastycznego „MALOWANE POEZJĄ”, inspirowanego twórczością Marianny Bocian, organizowanego z okazji XII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego przedstawiają się nastepująco:
Kategoria klas 1-3
Trzy równorzędne nagrody otrzymują: Wiktoria Zdunek kl. 3a, Krystian Dawidek kl. 2c, Amelia Sobieszek kl. 2b
Wyróżnienia: Julia Niewęgłowska kl. 2a, Jagoda Zdunek kl. 2b, Nikola Michaluk kl.1a, Natalia Myszkowiec kl.2b, Julia Bartoszuk kl. 3a.
Kategoria klas 4-6
Trzy równorzędne nagrody otrzymują: Martyna Jeżowska kl. 5a, Anna Dados kl. 5b, Wiktoria Połóg kl. 6a.
Wyróżnienia: Mateusz Kasprowicz kl. 5a, Maja Szymańska kl. 6a, Aleksandra Celińska kl. 4a, Izabela Paśnik kl. 5c, Anna Kaczorek kl. 5b, Julia Karpińska kl. 6c, Gabriela Rutka kl. 5c.
W kategorii klas gimnazjum przyznano 1 wyróżnienie Aleksandrze Kozak z klasy 3c.
Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych ufundował sklepik szkolny.
Przyznano także dodatkowo trzy nagrody specjalne. Wiktoria Zdunek, Martyna Jeżowska i Anna Dados pojadą na wycieczkę ufundowaną przez dyrekcję szkoły.

„Książka mojego dzieciństwa”

21 kwietnia 2017 roku odbyła się następna część akcji „Książka mojego dzieciństwa”. W nowej roli zaprezentowała się pani Elżbieta Domańska - nasza szkolna pielęgniarka. Pani Ela przyniosła z domowej biblioteczki „Elementarz” Mariana Falskiego. Przeczytała kilka tekstów nadal lubianych i przypominanych przez nauczycieli i rodziców, którzy z tej książki uczyli się czytać i pisać.
Bibliotekarz Anna Mitura przedstawiła historię elementarza i jego autora. Uczniowie mieli okazję poznać różnice w nauce czytania i pisania dawniej i dziś.

„MALOWANE POEZJĄ”

Wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym inspirowanym twórczością Marianny Bocian organizowanego z okazji XII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego
Regulamin konkursu

Pasowanie na czytelnika

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj uroczystość ta odbywa się w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna, w której występowały uczennice z klasy IV a(Ola Celińska, Magda Sokół, Wiktoria Walaszek, Ala Ligęza, Ola Cybul) wcielając się w znane postacie bajkowe. Następnie uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki . Dzieci odgadywały także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor Bożena Sobieszek. Jednocześnie pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej uczniowie otrzymali zakładki do książki wykonane przez uczniów klasy III, prośby książki oraz słodkości.

Walentynki z poezją

13 lutego, w przeddzień Walentynek, biblioteka szkolna we współpracy ze wszystkimi wychowawcami klas gimnazjalnych zorganizowała konkurs czytania poezji o tematyce miłosnej.
Wiersze do konkursu przygotowane zostały wcześniej przez nauczycieli bibliotekarzy, uczniowie chętni do wzięcia udziału w konkursie wybierali do przeczytania jeden wiersz. Konkurs odbywał się w każdej klasie podczas godziny wychowawczej. Do konkursu zgłosiło się: 7 uczniów z klasy 1aG, 1 uczeń z klasy 1bG, 16 uczniów z klasy 2aG, 6 uczniów z klasy 2bG, 5 uczniów z klasy 3aG, 6 uczniów z klasy 3bG, 4 uczniów z klasy 3cG.
Po prezentacji wierszy uczniowie każdej klasy wybierali osobę, która według nich czytała najpiękniej, byli to:
w klasie 1aG - Mikołaj Delążek
w klasie 1bG – Karolina Dawidek
w klasie 2aG - Monika Czuba i Gabriela Sieńska
w klasie 2bG - Karolina Świć
w klasie 3aG – Wiktoria Oczkowska
w klasie 3bG – Gabriel Leszcz
w klasie 3cG – Paulina Kozak
Nagrody dla osób najlepiej czytających wybrane wiersze oraz dla wszystkich osób biorących udział w konkursie ufundował sklepik szkolny.

Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/17 biblioteka rozpoczęła pracę już w okresie wakacji, tuż po zakończeniu roku szkolnego i w sierpniu, przed rozpoczęciem nowego roku. Czytaj więcej

Mikołajkowy konkurs „W świecie baśni i bajek”

14 grudnia 2016 roku biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs pt. W świecie baśni i bajek”. Opierał on się on na wiedzy zdobytej przez uczniów w czasie akcji prowadzonych klasach II i III tj. „Dnia postaci bajkowej”, „Książki mojego dzieciństwa” oraz pracy z nauczycielami na zajęciach lekcyjnych. Chętni uczniowie mogli też korzystać z zajęć czytelniczych, które odbywały się w naszej bibliotece.
Do konkursu przystąpiło 18 uczniów.
Wyniki przedstawiają się następująco:
1 miejsce zdobyła Amelia Sobieszek- klasa II b
2 miejsce Joanna Kojtych- klasa II b
3 miejsce Natalia Laszczka- klasa II c, Zofia Kopacz – klasa II a
Wyróżnienia: Wiktoria Banach- klasa III b, Julia Bartoszuk- klasa III a.
Podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród i dyplomów odbyło się 19 grudnia.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursach i akcjach organizowanych przez naszą bibliotekę, a nauczycielom za aktywne włączanie się w działania mające na celu poprawienia stanu czytelnictwa w naszej szkole.

Nowości książkowe

21 listopada 2016 roku uczennice należące do aktywu bibliotecznego odwiedziły na godzinie wychowawczej klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy gimnazjalne. Przeprowadziły akcję reklamującą nowe książki zakupione przez naszą bibliotekę ze środków uzyskanych z pracy sklepiku szkolnego. Przy zakupie książek wzięte zostały pod uwagę potrzeby i zainteresowania naszych uczniów wyrażone we wrześniowej ankiecie czytelniczej.
Wykaz nowości książkowych

"Książka mojego dzieciństwa"

Nasze ukochane, ulubione książki, które czytali nam na dobranoc nasi rodzice czy dziadkowe. Te niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju, z bogatymi ilustracjami Jana Marcina Szancera. Któż mógłby o nich zapomnieć? Wróćmy choć na chwilę do początków, do naszego dzieciństwa. Odszukajmy z zakamarkach pamięci książki, które obudziły w nas radość czytania, poczucie estetyki i wrażliwość. Czytaj więcej


Hans Christian Andersen - król bajek

7 listopada 2016 roku odbyła się następna część akcji „Dzień Postaci Bajkowej”. Klasy II-III oraz 0 odwiedziła bohaterka z baśni H. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”, w którą wcieliła się uczennica klasy IV b Gabrysia Rzymańska. W piękny sposób zaprezentowała swoją historię.
Nauczyciel bibliotekarz zapoznał dzieci ze stanem czytelnictwa. Przedstawił życiorys oraz twórczość Hansa Christiana Andersena - króla bajek. Zaproponował wzięcie udziału w mikołajkowym konkursie wiedzy o postaciach bajkowych poznanych autorów.

Czytamy drzewom - XIV Święto Drzewa

Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Przyroda, traktowana przez nas w sposób instrumentalny, nieszanowana i pomijana, nadal oddaje nam przysługi i wspiera w życiu codziennym. Bez skargi. Bez słów. Bez naszego wsparcia, drzewa nie dadzą rady nas chronić. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi – zachęca Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Czytamy drzewom” organizowanej w naszej szkole przez bibliotekę, panią Annę Witek oraz wychowawczynie klas trzecich: Annę Różyk i Renatę Krasucką.
W tym roku odbyły się zajęcia z pracownikiem Nadleśnictwa Lubartów na ścieżce edukacyjnej "Brzeziny” pt. "Rola lasu w życiu człowieka”.
Wśród jesiennych drzew uczniowie czytali fragmenty książek, wierszy oraz tekstów opisujących piękno przyrody.
Następnie odbyło się ognisko ze śpiewem i pieczeniem kiełbasek oraz słodkim poczęstunkiem.
Na zakończenie wycieczki uczniowie otrzymali ozdobne kartki oraz zakładki do książek.
W ramach tegorocznych obchodów "Święta drzewa” zachęcaliśmy nie tylko do sadzenia drzew, ale także dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą.

Wycieczka do Kocka

20.10.2016 roku klasy II b i II c wraz z wychowawczyniami panią Jadwigą Niewęgłowską i Krystyną Król wzięły udział w wycieczce do Kocka organizowanej przez naszą bibliotekę. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z organizacją pracy oraz ofertą czytelniczo-kulturalną Biblioteki Miejsko Gminnej w Kocku. Uczniowie mogli zobaczyć nowocześnie urządzoną bibliotekę, będącą centrum oświatowym i multimedialnym. Największe zainteresowanie wzbudził ciekawie urządzony kącik małego czytelnika, gdzie maluchy mogą obcować z książką i bawić się.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili miasto, złożyli hołd bohaterom historii tej miejscowości - T. Kościuszce, gen. F. Kleebergowi oraz jego żołnierzom poległym w bitwie pod Kockiem w 1939 roku. Podziwiali także architekturę Pałacu Jabłonowskich oraz piękno przypałacowego parku.

Ankieta czytelnicza

19 września 2016 roku została przeprowadzona w naszej szkole ankieta mająca na celu poznanie zainteresowań i potrzeb czytelniczych uczniów klas 4-6 oraz gimnazjalistów.
W naszej ankiecie wzięło udział 114 uczniów, którym zadaliśmy 7 pytań.
Czytaj więcej

Dzień Postaci Bajkowej

Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, ale także uczyć. Pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w sposób bardziej przystępny niż tylko pogadanka. Dzięki bajkom dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera bajkowego lub baśniowego.
Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi najpierw przez rodziców lub dziadków, a potem sammodzielnie. Dlatego też w naszej szkole organizujemy comiesięczny „DZIEŃ POSTACI BAJKOWEJ”.
10 października 2016 roku klasy 0-III odwiedził Czerwony Kapturek. Czytał fragmenty książki Charlesa Perraulta, częstował słodkościami. Poprosił słuchaczy o wykonanie prac plastycznych inspirowanych tą postacią. Najciekawsze zostaną zaprezentowane na wystawie w bibliotece. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z twórczością tego autora. Przedstawił stan czytelnictwa za wrzesień w poszczególnych klasach, wyróżnił uczniów najlepiej czytających. Dzieci i nauczyciele zostali poinformowani o nowościach książkowych zakupionych przez naszą bibliotekę.
Zauważalnym efektem akcji jest wzrost odwiedzin uczniów edukacji wczesnoszkolnej w wypożyczalni.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma w naszym kraju już piętnastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Biblioteka szkolna przyłączając się do ogólnopolskiej akcji zaprosiła do wspólnego czytania gości:
- Panią Wójt Krystynę Dobrowolską
- Księdza Proboszcza Jerzego Latawca
- Panią Ewę Malarz.
- Panią Marię Witkowską
- Panią Anetę Majchrzak
- Księdza Michała Znoja
Czytał też Pan Dyrektor Ireneusz Kaczorek oraz uczennice Gimnazjum, które zajęły 3 pierwsze lokaty w „Konkursie Pięknego Czytania”:
- Natalia Sobieszek kl. 3b
- Paulina Kozak kl.3c
- Kamila Karpińska kl. 3b.
Czytanie książek ma wiele zalet. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, myślenie, pobudza fantazję, uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych. Poszerza wiedzę, dodaje sił, dostarcza rozrywki i emocji. Pobudza uczucia, stawia pytania i tłumaczy rzeczywistość. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
Ponieważ Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. By w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji twórczości Pisarza oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości - czytano „Quo Vadis”.
Piękna prezentacja wybranych fragmentów książki przez zaproszonych gości przyczyniła się do popularyzacji czytelnictwa w naszej szkole.
Do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa i Przedszkole, gdzie dzieciom czytali pracownicy szkoły, rodzice oraz starsi uczniowie.

Kontynuacja akcji „Uwolnij książkę - Bookcrossing”

Biblioteka szkolna kolejny już raz zaprasza wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz mieszkańców Czemiernik do wzięcia udziału w akcji „uwolnij książkę” Akcja ta jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Czytaj więcej