Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
Tu będziemy umieszczać informacje o projekcie
WYZYTA W GRECJI
Podobno nic dwa razy się nie zdarza, a w naszej szkole właśnie się zdarzyło! Po raz drugi trzydzieścioro uczniów klas 6, 7 i 8 z Czemiernik wyjechało na 12-dniowa mobilność edukacyjną do Grecji.
Chociaż skład grupy był zupełnie inny niż rok temu, to cele wyjazdu pozostały bez zmian: przełamać barierę językową, podnieść kompetencje cyfrowe, nawiązać znajomości z greckimi rówieśnikami, poszerzyć swoje horyzonty. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach komputerowych i językowych oraz wykonywali zadania projektowe na temat bezpieczeństwa w sieci czy mitologii greckiej. Mieliśmy możliwość przedstawienia swojej prezentacji o Polsce, Czemiernikach i naszej szkole, którą przygotowaliśmy przed wyjazdem, i obejrzenia prezentacji uczniów szkoły greckiej. Gospodarze przygotowali także prezentacje o strojach i tańcach narodowych swojego kraju, a potem zaprosili naszych uczniów do wspólnego wykonania sirtaki. Plac szkolny był miejscem rozegrania towarzyskiego meczu siatkówki i zaprezentowania naszego układu poloneza.
Nauka w tak pięknym kraju, jakim jest Grecja, nie może być monotonna i męcząca. Uczniowie mogli podziwiać wyjątkowe miejsca takie jak klasztory na Meteorach, zamek krzyżowców w Platamonas czy pozostałości starożytnego miasta Dion; zachwycić się malowniczą wyspa Skiathos i Parkiem Narodowym Olimpu; zobaczyć urokliwą wioskę Paleo Panteleimon i wodospad Agia Kori. Była również wizyta w rodzinnym zakładzie produkującym fetę i inne sery, poprzedzona filmikiem o procesie produkcyjnym.
Czasami było poważnie, gdy zwiedzaliśmy świątynie, czasami rozrywkowo, kiedy chodziliśmy na plażę, a czasami nostalgicznie, jak podczas oglądania wschodu słońca nad Zatoką Termajską.
Ilu było uczestników, tyle było różnych wrażeń, ale każdy z pewnością może powiedzieć, że to była niezapomniana przygoda.
Przedsięwzięcie „Zagraniczna mobilność na wszechstronny rozwój uczniów” o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000143033 było realizowane w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
LISTA UCZNIÓW (Grecja)
Komisja rekrutacyjna oceniła 37 wniosków i na podstawie przyznanych punktów została utworzona lista główna(alfabetycznie) oraz lista rezerwowa (punkty malejąco):
1. Dawidek Sebastian 6b
2. Furman Lena 5a
3. Grochowski Michał 5a
4. Góralski Tomasz 6a
5. Janasz Karol 6b
6. Jeżowska Alicja 7b
7. Jeżowska Emilia 5a
8. Karczmarz Julia 7b
9. Kasprowicz Weronika 5b
10. Kasprzak Julia 5b
11. Kaznowska Hanna 5a
12. Kopacz Michalina 5a
13. Król Anna 7b
14. Król Ksawery 6b
15. Kłos Kacper 6a
16. Kułak Julia 5a
17. Laskowski Szymon 6b
18. Miętkiewicz Karol 6a
19. Moniuszko Krystian 7a
20. Niewęgłowski Wojciech 6a
21. Nurzyński Franciszek 7b
22. Pałys Marcel 5b
23. Pasik Oliwia 6b
24. Paśnik Julia 7b
25. Roman Alicja 7b
26. Salczyński Hubert 7c
27. Sałaj Wiktoria 5a
28. Walaszek Tobiasz 7a
29. Wawerek Julia 7b
30. Żochowski Dominik 6a
LISTA REZERWOWA (punkty malejąco)
1.Sikora Ewa 6b 7. Krupa Michał 7a
2. Kołtun Nikola 7a
3. Niewęgłowska Natalia 7a
4. Grzegorzewski Błażej 6a
5. Cholewa Wiktor 6b
6. Paśnik Hubert 5b
Rekrutacja do udziału w projekcie "Zagraniczna mobilność na wszechstronny rozwój uczniów"
Rozpoczęliśmy rekrutację do udziału w projekcie "Zagraniczna mobilność na wszechstronny rozwój uczniów", finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Projekt trwa od 1.12.2023 do 30.11.2024. W ramach projektu 30 uczniów naszej szkoły wyjedzie na 12-dniową mobilność do Grecji, gdzie będzie uczestniczyła w zajęciach wspólnie z greckimi rówieśnikami a także będzie zwiedzać najpiękniejsze miejsca północnej Grecji. Dofinansowanie w wysokości 225 303,2 zł, otrzymane przez szkołę, pokrywa koszty transportu, wyżywienia i zakwaterowania. Projekt jest skierowany do uczniów/uczennic o tzw. mniejszych szansach. Wnioski są przyjmowane do 5 kwietnia.
Poniżej linki do pobrania dokumentów:
Grupa docelowa: uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej
Czas trwania projektu: 01.07.2023- 31.01.2024
Opis działania: W ramach międzynarodowego projektu nasi uczniowie wezmą udział w zajęciach edukacyjnych wspólnie z greckimi rówieśnikami.
Projekt ma na celu zapewnienie uczestnikom możliwości zaangażowania i uczenia się, zwiększanie świadomości młodzieży w zakresie wspólnych europejskich wartości i praw podstawowych oraz przyczynianie się do procesu integracji europejskiej, a także rozwijanie kompetencji cyfrowych młodzieży i jej umiejętności korzystania z mediów.
Relacja z wyjazdu do Grecji
Dzień 1 - 25.09
Dzisiaj po długiej podróży dotarliśmy do miejscowości Platamonas w Grecji. Czekała tu na nas piękną pogoda i pyszne jedzenie. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w szkole przyjmującej. Pierwszy dzień zajęć to integracja, gry i zabawy, pierwsze zajęcia, w których uczniowie przedstawiali się nawzajem. Po zajęciach przywitali się z Morzem Egejskim podczas spaceru po okolicy.
Dzień 2 - 26.09
Uczniowie i nauczyciele szkoły partnerskiej przygotowali prezentację. Młodzież naszej szkoły dowiedziała się kilku ciekawostek o tym kraju oraz poznała zasady obowiązujące w tutejszej szkole. Po obejrzeniu prezentacji uczniowie zadawali pytania. Następnie w podziale na grupy międzynarodowe uczniowie rozpoczęli pracę nad tworzeniem materiałów graficznych do mini książki kucharskiej z przepisami dań greckich. Uczniowie wspólnie pracowali w grupach aby razem przełamać barierę językową. Po południu w czasie wolnym od zajęć młodzież wzięła udział w grze miejskiej. Była to świetna okazja do poznania miasteczka Platamonas. Uczniowie zostali podzieleni na trzy 10 – osobowe grupy, którym zostały przydzielone zadania. Aby je wykonać młodzież musiała porozumieć się z mieszkańcami. Potwierdzeniem wykonania zadań była fotorelacja. Na zakończenie dnia grupa udała się na spacer po plaży.
Dzień 3 - 27.09
Kolejny dzień bogaty w przeżycia!!!
W ramach zajęć uczniowie wzięli udział w grze miejskiej w miasteczku Leptokaria. Każda grupa otrzymała zestaw zadań, które umożliwiały integrację z lokalną ludnością. Uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami negocjacyjnymi w języku angielskim. Grupy pokazały wielkie zaangażowanie i kreatywność, co potwierdza ich relacja multimedialna. Dodatkowo uczniowie uczyli się pracy w terenie z mapą, mierzenie wielkości, długości, skali.
Po zajęciach, nie mogło się też obyć bez spaceru po plaży, który z pewnością stanie się naszym codziennym rytuałem.
Dzień zakończył się integracyjną dyskoteką,
Dzień 4 - 28.09
Dzisiaj uczniowie mieli okazję zapoznać się szczegółowo z mitami greckimi. Poznali ich pochodzenie oraz znaczenie w obecnym świecie. Dzięki tym zajęciom bardziej przybliżona została tradycja i kultura Grecji. Uczniowie pracując w grupach międzynarodowych przedstawiali scenki teatralne z podziałem na różne mity greckie. Inscenizacje były bardzo zabawne. Podzieleni na grupy, musieli także ułożyć krzyżówki na podstawie znajomości mitów greckich. Wszystkie prace zostały ozdobione motywami związanymi z Grecją.
Następnie przygotowali razem komiks nt jednego z mitów. Platamonas, miejscowość naszego pobytu w Grecji, położona jest u podnóża mitycznej góry Olimp. Jest to wymarzone miejsce do przypomnienia i utrwalenia wiadomości o bohaterach mitologii greckiej.
W godzinach popołudniowych udaliśmy się na wycieczkę do Paleos Pantaleimonas (miasteczko u podnóża Olimpu – najwyższego szczytu Grecji). Miejsce to urzekło nas swym niepowtarzalnym klimatem. Dzień zakończyliśmy wspólnym odpoczynkiem na plaży.
Dzień 5 - 29.09
Have fun with us! – zabawy z polskiego podwórka. Kolejny dzień naszej greckiej przygody minął nam na sportowo. Uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Sportu. Wspólnie z uczniami partnerskiej szkoły świętowaliśmy ten dzień aktywnie. Były tańce, rozgrywki sportowe oraz dalsza integracja z greckimi przyjaciółmi. Popołudnie spędziliśmy nad ciepłym Morzem Egejskim relaksując się przed kolejnymi wyzwaniami.
Dzień 6 - 30.09
W sobotę młodzież wraz z kadrą zwiedzili Meteory – kompleks prawosławnych klasztorów, który jest wpisany na Światowa Listę UNESCO. Wycieczkę rozpoczęli od wytwórni ikon, gdzie mieli okazję zobaczyć jak się je pisze. Później uczniowie zwiedzili żeński klasztor Świętego Stefana. Monastyr wchodzący w skład zespołu klasztorów w greckich Meteorach. Klasztor Św. Stefana Pierwszego Męczennika jest jednym z dwóch żeńskich klasztorów w Meteorach. Skała, na której stoi klasztor, oddzielona jest od masywu głęboką przepaścią, nad którą przerzucono stały most. Jego sercem jest nowy katolikon pod wezwaniem Św. Charalambosa, zbudowany w końcu XVIII w. Najstarszym zaś budynkiem tego zespołu klasztornego jest katolikon pw. Św. Stefana, w którym można podziwiać malowidła z początku XVI w., które przedstawiają Matkę Bożą, Jezusa i wielu świętych.
Dzień 7 - 01.10
W niedzielę, uczniowie z Zespołu Szkół w Czemiernikach rozpoczęli od rejsu na malowniczą wyspę Skiathos. Jest ona jedną z najładniejszych w Grecji, chętnie odwiedzaną przez turystów z całego świata. Ma przepiękną przyrodę, jest porównywana do Karaibów. Lazurowa woda oraz piaszczysta plaża zachęciły młodzież do plażowania oraz morskich kąpieli na słynnej plaży Koukounaries. To właśnie na wyspie Skiathos były kręcone odcinki do kultowego filmu Mamma Mia. Podróż na wyspę umilała uczniom załoga Kapitana Costasa, podczas rejsu młodzież bawiła się w rytmach polskiej i greckiej muzyki.
Dzień 8 - 02.10
Po intensywnym weekendzie nadszedł czas na naukę:)
Let’s learn together! Uczniowie wspólnie uczyli się podstawowych zwrotów w języku greckim.
Efektem czego powstał mini słownik polsko-grecko-angielski z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi. Uczniowie każdego dnia zwiększali swoje kompetencję językowe, oraz przełamywali swoją barierę, dzięki czemu ćwiczyli swoją pewność siebie.
Popołudniu młodzież udała się na wycieczkę do Litochoro (greckie Zakopane). Uczniowie spacerowali u podnóża masywu Olimpu, wzdłuż Wąwozu Enipeas. Po powrocie tradycyjnie udaliśmy się na spacer po plaży.
Dzień 9 - 03.10
Tematem przewodnim dzisiejszych zajęć były tańce narodowe. Zagłębiliśmy się w tradycję i kulturę grecką. Uczniowie greccy przedstawili narodowe tańce greckie, a z kolei nasi uczniowie przedstawili tańce narodowe naszego kraju. Następnie w grupach mieszanych uczniowie uczestniczyli w warsztatach tanecznych i uczyli się tańczyć
Dzień 10 - 04.10
W ramach zajęć edukacyjnych młodzież uczestniczyła w zajęciach, podczas których poszerzała swoje kompetencję cyfrowe, programowania i kodowania, a także uczniowie poznali zasady bezpiecznego poruszania się po sieci. Ich zadaniem było zbudowanie modelu robota – psa, którego musieli zaprogramować. Jeśli zadanie było wykonane prawidłowo to robot – pies reagował na światło, wydawał dźwięki i merdał ogonem.Na zajęciach uczniowie wspólnie utworzyli plakat o zasadach bezpieczeństwa w Internecie w wersji elektronicznej jak i papierowej
Po zajęciach skorzystaliśmy, z przejażdżki ciuchcią poznając urokliwe zakątki miejscowości naszego zakwaterowania. Wieczorem odbyło się karaoke gdzie chętni prezentowali swoje talenty wokalne
Dzień 11 - 05.10
Na pierwszej z lekcji przedstawili młodzieży greckiej i nauczycielom prezentację o Polsce i naszej miejscowości – o Czemiernikach. Kolejna lekcja była to lekcja matematyki. Uczniowie w grupach mieszanych pracowali nad matematycznymi zagadkami, ćwicząc logiczne myślenie. Podczas tych zajęć uczniowie ćwiczyli praktyczne myślenie. Na kolejnej lekcji poruszone zostały zagadnienia przyrodnicze, a mianowicie o ochronie środowiska i ekologii.
Po wizycie w szkole udaliśmy się na ruiny zamku krzyżowców w Platamonas skąd roztacza się piękny widok na morze i miasteczko.
DZIEŃ 12 - 06.10
Podczas ostatniego dnia zajęć w szkole greckiej, skupiliśmy się na doskonaleniu kompetencji cyfrowych, oraz poznaniu programów komputerowych służących do obróbki zdjęć. Uczniowie poznali bezpłatne programy graficzne, które będą mogli wykorzystywać indywidualnie po powrocie do kraju. Współnie w grupach uczniowie stworzyli kolaż zdjęć. Następnie odbyło się podsumowanie mobilności. Po zajęciach uczniowie mieli okazję porozmawiać z rówieśnikami, wymienić kontakty i pożegnać się z nim.
LISTA UCZNIÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU W PROJEKCIE
1. Bagniuk Wojciech 7b
2. Bajda Sylwia 7c
3. Chudek Maciej 6b
4. Chudzik Milena 7a
5. Czuba Sylwia 8b
6. Domańska Julia 7a
7. Góralska Martyna 7c
8. Jach Kacper 6a
9. Janasz Maja 8b
10. Karczmarz Alicja 7c
11. Karpińska Klaudia 7c
12. Karwowska Milena 7c
13. Komar Jakub 6b
14. Kowalski Dominik 7b
15. Kozak Natalia 8b
16. Kurowski Cyprian 7c
17. Kwiatek Martyna 8a
18. Machoń Milena 8b
19. Michaluk Nikola 8a
20. Mirosław Dominik 7c
21. Misiejuk Gabriela 7c
22. Połóg Natalia 7a
23. Siwek Magdalena 7a
24. Siwek Rafał 8a
25. Skolimowska Anna 6a
26. Skowronek Filip 6b
27. Szczygielska Martyna 6a
28. Świć Sebastian 7a
29. Walaszek Bartosz 8b
30. Zdunek Zofia 7c
LISTA REZERWOWA
1. Domański Piotr 8b
2. Musikowski Adrian 8b
3. Nurzyński Franciszek 7a
4. Paśnik Kamil 8a
5. Sokół Jakub 8a
Ważna informacja dla zakwalifikowanych!
Pamiętajcie, że musicie mieć ważny dowód lub paszport oraz kartę EKUZ
Nabór wniosków do projektu Erasmus+
– wyjazd zagraniczny
Informuję, że Zespół Szkół w Czemiernikach przystąpił
do projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”.
W roku szkolnym 2023/24 planuje się udział 30 uczniów naszej szkoły w wyjeździe do IEI.E.K Lydia School w Katerini – Grecja
(14 dni).
Szczegółowy regulamin rekrutacji uczniów oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej Zespołu Szkół
w Czemiernikach.
Zgłoszenia są przyjmowane w sekretariacie szkoły w terminie
do 21 sierpnia 2023r.
W przypadku pytań dotyczących rekrutacji należy
się kontaktować z koordynatorem projektu p. Tatianą Kaznadziej: tatiana.k@vp.pl
Linki do pobrania dokumentów:
formularz-zgloszeniowy-uczen
regulamin rekrutacji
Dyrektor ZS w Czemiernikach
Ireneusz Kaczorek