Odliczanie dat na stronę
Simplex Responsive Template

O przedszkolu

W roku szkolnym 2017/2018 Przedszkole w Czemiernikach wchodzi w skład Zespołu Szkół w Czemiernikach, którego dyrektorem jest p. Ireneusz Kaczorek.
W bieżącym roku szkolnym wychowaniem przedszkolnym objęto 114 dzieci:
17-ro 6 - latków – klasa 0 „a” – wychowawczyni p. Małgorzata Dzięga
22-je 6 - latków – klasa 0 „b” – wychowawczyni p. Halina Nowak
22-je 5 - latków – grupa „Muchomorki” – wychowawczyni p. Katarzyna Karwowska
18-ro 5 - latków – grupa „Krasnale” – wychowawczyni p. Natalia Furman
23-je 4 - latków - grupa „Tygryski"– wychowawczyni p. Urszula Klujewska
12-ro 3 - latków – grupa „Misie” – wychowawczyni p. Agnieszka Bojanek
Zajęcia dodatkowe prowadzą:
Język angielski – p. Małgorzata Polak, p. Lucyna Skubisz
Rytmikę – p. Grzegorz Kornacki
Religię - p. Katarzyna Wierzbicka
Gimnastykę korekcyjną – p. Dorota Sułek
Zajęcia logopedyczne - p. Anna Buda
W roku szkolnym 2017/2018 przedszkole jest czynne w godzinach 730 – 1500.

Przedszkolne aktualności

Dzień Babci i Dziadka

W klasach 0a (wych. p. M. Dzięga) 0b (wych. p. H. Nowak) z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyły się uroczystości, podczas których goście wysłuchali wierszy i piosenek dedykowanych im przez ich wnuków. Obejrzeli też przedstawienia teatralne – jasełka oraz wysłuchali kolęd. Następnie dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla gości.

Jasełka

5 stycznia 2018 roku wszystkie grupy przedszkolne oraz klasy zerowe uczestniczyły w szkolnym przedstawieniu bożonarodzeniowym przygotowanym przez uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Artyści przypomnieli widzom atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość uświetnił śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego chóru. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie. Na koniec dyrektor szkoły złożył wszystkim uczniom i nauczycielom życzenia noworoczne.

Spotkania wigilijne

22 grudnia we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się spotkania wigilijne, podczas których dzieci dzieliły się opłatkiem, składając sobie życzenia. Przedszkolaki śpiewały kolędy i rozmawiały na temat zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec wykonały kartki świąteczne dla najbliższych.


Goście za oknem

Realizując tygodniową tematykę, dzieci z grup: ,,Muchomorki" i ,,Krasnale" zapoznały się z rodzajami zbóż, rozpoznawały ziarna po wyglądzie i dotyku, po czym napełniły nimi karmnik w celu dokarmiania ptaków zimą.


Cyrk - „Circus Youth”

12 grudnia dzieci z naszego przedszkola i szkoły mieli niecodzienną okazję obejrzenia prawdziwych pokazów cyrkowych. Z zapartym tchem śledziły występy cyrkowców. Klaun swym miłym, a zarazem śmiesznym wyglądem wzbudzał radość w uczniach. Artyści zaprezentowali elementy żonglerki, jazdę na rowerze z jednym kołem, nie zabrakło również sztuczek magicznych. Główną atrakcją występów był wąż, którego można było dotknąć, a nawet wziąć na ręce. Cyrk dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

Koncert zespołu „Limbos”

W piątek 08 grudnia 2017 roku dzieci z przedszkola i z oddziałów przedszkolnych, a także z klas starszych miały możliwość wysłuchania koncertu pod hasłem „Muzyczny Ekspres” zespołu „Limbos”. Muzycy prezentują instrumentalne i wokalno - instrumentalne wersje utworów klasycznych, jazzowych, bluesowych i rockowych z Polski, Europy i całego świata. Prowadzący Pan Wiesław Miadziółko zadbał o ciekawe komentarze do każdego utworu. Odpowiednio dobrany repertuar, dobry kontakt z widzami to wszystko sprawiło, że koncert był bardzo interesujący.

W pracowni komputerowej

Dzięki uprzejmości pani Justyny Misiejuk - nauczycielki informatyki, dzieci z grup „Muchomorki” i „Krasnale” były w sali komputerowej. Obejrzały jej wyposażenie oraz zapoznały się z wyglądem i zastosowaniem tablicy interaktywnej.


Spotkanie z Mikołajem

6 grudnia 2017 r. wszystkie przedszkolaki, zarówno z przedszkola, jak i z oddziałów przedszkolnych odwiedził św. Mikołaj. Podczas spotkania każde z dzieci zostało obdarowane upominkami. Wizyta tego ulubionego Świętego była okazją do recytowania wierszy, śpiewania piosenek oraz zabaw przy muzyce z udziałem Gościa.Poznajemy historię regionu

4 grudnia 2017 r. dzieci z Przedszkola w Czemiernikach z grup Tygryski i Misie wyjechały na wycieczkę autokarową do Radzynia Podlaskiego. Miały okazję zwiedzić XVIII – wieczny radzyński pałac (rokokową budowlę typu palazzo in fortezza). Dużą atrakcją dla przedszkolaków okazało się oglądanie zdobiących rezydencję Potockich autentycznych rzeźb, wykonanych przez Jana Chryzostoma Redlera oraz zwiedzanie Oranżerii, wybudowanej wg projektu Jakuba Fontana. Wycieczkę zakończył spacer po parku oraz pałacowym dziedzińcu.

Na przedstawieniu teatralnym

4 grudnia dzieci z naszego przedszkola z grup: „Krasnale”, „Muchomorki”, „Tygryski” i „Misie” udały się do Radzynia Podlaskiego na przedstawienie teatralne pt. „Alicja w zaczarowanej krainie” przygotowane przez Zespół Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Przedszkolaki podczas spektaklu śledziły przygody dziewczynki o imieniu Alicja. Były świadkiem spotkań bohaterki z różnymi postaciami. Mogły również zaobserwować fantastyczną scenografię, grę świateł, barwne kostiumy, wesołą muzykę oraz humorystyczne dialogi.

Ile waży Święty Mikołaj

W listopadzie w naszym przedszkolu przeprowadzona została akcja charytatywna „Ile waży Święty Mikołaj” organizowana przez Fundację „Szczęśliwe Dzieciństwo” w Lublinie. Jej celem było wsparcie funduszu stypendialnego wychowanków fundacji - dzieci i młodzieży, osiągających bardzo dobre wyniki w nauce. Przedszkolaki bardzo chętnie włączyły się w akcję pomocy. Dzięki takim działaniom stają się wrażliwsze na los i potrzeby innych.

Andrzejkowe wróżby

Andrzejki, ten stary ludowy zwyczaj, obecnie jest wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Nasze przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić, co je czeka. W tym dniu w każdej z grup odbyły się najróżniejsze wróżby, takie jak: lanie wosku, magiczny krąg, wyścigi bucików, wróżba z sercem itp. Dzieci dzięki nim mogły się dowiedzieć, kim zostaną w przyszłości, kto będzie bogaty, ile prezentów dostaną od Świętego Mikołaja itd. Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

Wycieczka do "Fikolandu"

27 listopada klasy 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do sali zabaw ,,Fikoland" do Parczewa. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w różnorodnych zabawach: w basenie z piłkami, na torze przeszkód, na zjeżdżalniach itp. Miały też możliwość szkolenia nauki indywidualnej jazdy na pojazdach akumulatorowych. Małym przerywnikiem był wspólny posiłek.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

W piątek 24 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przyszły do przedszkola ze swoimi pluszakami. Przedszkolaki opowiadały o swoich maskotkach, słuchały opowiadań i wierszy, śpiewały piosenki, tańczyły z misiami oraz wykonywały prace plastyczne związane z tematyką Pluszowego Misia. Wszyscy doskonale się bawili w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół.

Mali artyści

Dzieci pięcioletnie z grup : ,,Muchomorki" i ,,Krasnale", zainspirowane tematyką dotyczącą malarstwa, gościły panią Zofię Dawidek - Romanowicz, uczącą w naszej szkole plastyki w starszych klasach. Pani Zosia zaprezentowała nam prace wykonane przez dzieci różnymi technikami plastycznymi. Sposoby wykonywania tych prac zostały szczegółowo omówione, co na pewno zostanie wdrożone na zajęciach z maluchami.

Prezentacja Mleczarni Spomlek

17.11.2017r. do Przedszkola w Czemiernikach przyjechali przedstawiciele firmy Mleczarskiej Spomlek z Radzynia Podlaskiego. W pokazie uczestniczyły dzieci z grup „Misie”, „Tygryski”, „Muchomorki”, „Krasnale” oraz klasy 0 „A” i 0 „B”. Dzieci miały okazję poznać strój, który zakłada się, wchodząc na produkcję serów, specjalny czepek na głowę, kombinezon, koszulę i ochraniacze na nogi. Pracownicy mleczarni przedstawili cykl produkcji sera od skupu mleka po wyprodukowanie sera. W trakcie prezentacji uczniowie mieli okazję zapoznać się z maskotką o imieniu „Wojtuś”, który towarzyszył dzieciom przez cały pokaz. Po prezentacji odbyła się degustacja serów. Na koniec przedszkolaki zostały obdarowane upominkami z logo mleczarni oraz mogły wykonać pamiątkowe zdjęcia klasowe z maskotką.

Tydzień o muzyce

W ramach realizacji tygodniowej tematyki dotyczącej jesiennej muzyki dzieci z grup: „Muchomorki” i „Krasnale”, zainspirowane utworami muzycznymi, próbowały stworzyć swoją własną orkiestrę klasową, grając na instrumentach muzycznych. Stawiały również swoje pierwsze kroki taneczne podczas tańca „Kujawiaka”.


Przedszkolaki w szkolnej kuchni

13 listopada 2017r. przedszkolaki z grupy "Misie" odwiedziły kuchnię szkolną. Poznały pracę kucharza oraz dowiedziały się, jakie urządzenia elektryczne są wykorzystywane w przygotowywaniu posiłków.Śladami historii

Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przedszkolaki z grupy Tygryski, zainspirowane wizytą w Szkolnej Izbie Pamięci, wykonały sylwety rycerzy i żołnierzy polskich z różnych okresów historycznych, m.in.: rycerzy w zbrojach kopijnych z XVI wieku, rycerzy z XII i XIII wieku, rotmistrza pancernego z XVIII wieku, husara i generała brygady z Księstwa Warszawskiego oraz ułana z Królestwa Polskiego...


Narodowe Święto Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z Przedszkola w Czemiernikach zwiedziły Szkolną Izbę Pamięci, w której miały okazję poznać pamiątki z przeszłości: mundury wojskowe, ubrania, przedmioty codziennego użytku, sprzęty elektryczne.Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 listopada 2017 roku przedszkolaki z grupy „Tygryski” z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania samodzielnie przygotowały marchewkowe szaszłyki, którymi częstowały koleżanki i kolegów z innych grup przedszkolnych oraz osoby napotkane na korytarzu szkolnym. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi maskotkami – Świeżakami, z którymi miały okazję bawić się, ćwiczyć i pracować. Podczas zajęć plastyczno-konstrukcynych przedszkolaki wykonały warzywne ludziki , które zostały nowymi przyjaciółmi Świeżaków. Dużą atrakcją tego dnia stała się wycieczka do kuchni szkolnej, podczas której dzieci miały okazję poznać miejsce przygotowywania posiłków dla wszystkich uczniów. Celem tych zajęć było zachęcanie do zdrowego odżywiana się, które daje energię do nauki oraz siłę do zabawy.

Ślubowanie klas I

W poniedziałek 6 listopada 2017r. dzieci z grup: „Muchomorki” i „Krasnale” oraz klasy: 0A i 0B były na szkolnym apelu z okazji ślubowania klas pierwszych. Obserwowały pasowanie pierwszaków na uczniów tej szkoły, wsłuchiwały się w wykonywane piosenki oraz recytację wierszy.


Jesień nie musi być nudna

W okresie jesieni przedszkolaki zamiast się nudzić wychodziły na długie spacery, podczas których uczyły się dostrzegać piękno jesiennego krajobrazu .Gdy pogoda stawała się zbyt kapryśna dzieci z ogromną przyjemnością bawiły się wśród kolorowych piłeczek i materacy.Wizyta na cmentarzu

Z okazji Święta Zmarłych dzieci z Przedszkola w Czemiernikach odwiedziły cmentarz. Podczas wycieczki przedszkolaki zapaliły znicze oraz złożyły kwiaty przed pomnikiem poświęconym Powstańcom Styczniowym. Staramy się pamiętać nie tylko o zmarłych z naszych rodzin, ale także o tych, którzy walczyli i zginęli w obronie Ojczyzny i nie zawsze mają swoje groby.

Wycieczka do KRAINY LEGO

21 października 2017r. roku dzieci z Przedszkola w Czemiernikach wyjechały na rodzinną wycieczkę autokarową do Lublina, gdzie miały okazję obejrzeć największą w Polsce, edukacyjną wystawę budowli z klocków LEGO. Na 2000 m2 powierzchni obejrzały 100 niesamowitych makiet, m.in. wielkie konstrukcje złożone z kilku milionów klocków, które można było samodzielnie uruchamiać, eksponaty interaktywne, budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, sceny historyczne, znane postacie, tj.: Roberta Lewandowskiego, Agnieszkę Radwańską, Marcina Gortata czy Rafała Sonika z quadem, a także wydarzenia znane z bajek, filmów i sceny historyczne. Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszył się największy w świecie samolot wykonany z miliona klocków LEGO – prezydencki „Air Force One”, mający 11 metrów długości i 3 metry wysokości. Na wydzielonej powierzchni w strefie zabaw klockami dzieci miały okazję wykonywać własne budowle i pojazdy, które można było przetestować na specjalnie przygotowanych torach zjazdowych i platformie wibracyjnej. Wycieczkowicze mogli również pisać i malować klockami na wyznaczonych do tego ścianach, a także w kinie edukacyjnym obejrzeć filmy prezentujące świat nauki przez pryzmat klocków LEGO. Dużą atrakcją okazał się spacer po Starym Mieście, podczas którego dzieci zwiedziły Katedrę Lubelską, Bramę Krakowską, Bramę Grodzką oraz Zamek Lubelski. Wycieczkę zakończyły zabawy ogólnorozwojowe w Centrum Rozrywki dla Dzieci ,,Koziołek'' w Galerii OLIMP.

Cała Polska czyta dzieciom

Październik 2017 roku został ogłoszony Miesiącem Bibliotek. Z tej okazji w Przedszkolu, zarówno w grupach młodszych: „Misiach”, „Tygryskach”, „Muchomorkach” i „Krasnalach” oraz w grupach starszych: klasach O „a” i O „b” odbywały się spotkania z literaturą, podczas których dzieci miały okazję poznać wiele utworów literackich: bajek, wierszy, opowiadań...Celem spotkań było zachęcanie do jak najczęstszego sięgania po książki i korzystania z bibliotek. Organizatorkami tych spotkań były panie bibliotekarki z biblioteki szkolnej i gminnej: pani Anna Mitura, pani Maryla Ostaszewska oraz pani Maria Witkowska. Brały w nich udział także uczennice klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Czemiernikach: Gabrysia Sobijanek, Magdalena Toczko i Klaudia Kasprowicz. Akcja bardzo spodobała się dzieciom i będzie kontynuowana w ciągu roku szkolnego.

Wizyta w kwiaciarni

19 października 2017 roku przedszkolaki z grupy „Tygryski” odwiedziły kwiaciarnię. Podczas spotkania właścicielka - pani Barbara Jul-Borkowska, oprowadzając dzieci, zapoznała ich z pełnym asortymentem sprzedawanych kwiatów oraz opowiedziała o pracy florystki.Spacer ścieżką edukacyjną

18 października dzieci z klas 0a i 0b uczestniczyły w wycieczce do lasu. Atrakcją był spacer ścieżką edukacyjną, gdzie uczniowie zapoznali się z roślinnością i leśnymi zwierzętami oraz znaczeniem lasu dla człowieka. Wyprawę uświetnił ,,mini piknik " na polanie i zbieranie grzybów.Warsztaty kulinarne - pasowanie na MAŁEGO KUCHARZA

W październiku 2017 roku przedszkolaki z grup: „Tygryski”, „Misie”, „Muchomorki”, „Krasnale” uczestniczyły w zachęcających do zdrowego odżywiania się warsztatach kulinarnych, podczas których uczyły się przygotowywać proste, ale zdrowe potrawy: sałatkę owocową, galaretkę i kisiel z owocami oraz „wesołe kanapki”- kanapki udekorowane świeżymi warzywami. Po degustacji potraw pan dyrektor Adam Kurowski wielką chochlą pasował wszystkie dzieci na małego kucharza oraz wręczył drobne upominki -„Poradniki dietetyczne” sponsorowane przez panią Marzenę Polak – właścicielkę apteki. Podczas warsztatów przedszkolaki mogły przekonać się, że najlepiej smakują własnoręcznie przygotowane potrawy, a przyrządzanie ich nie jest takie trudne.
WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „TYGRYSKI”

WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „MISIE”

WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „MUCHOMORKI”


WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „KRASNALE”
Spotkanie z twórcą ludowym

18 października 2017 roku przedszkolaki z grupy „Tygryski” spotkały się z twórcą ludowym - panem Józefem Oleksińskim, który oprowadził dzieci po galerii, gdzie zaprezentował wystawę własnych dzieł. W pracowni malarskiej pan Józef pokazał, w jaki sposób tworzy obrazy, zaś w pracowni kamieniarskiej – jak powstają pomniki. Spotkanie wywarło na dzieciach ogromne wrażenie, zainspirowało do tworzenia własnych prac.


Wizyta w gospodarstwie

4 października 2017 roku przedszkolaki odwiedziły gospodarstwo rolne państwa Wiesławy i Andrzeja Brzyskich, gdzie miały okazję obejrzeć różne maszyny rolnicze, zwierzęta hodowlane, ptactwo domowe, pasieki, ogród warzywny i kwiatowy, a także sad. Największym zainteresowaniem dzieci cieszył się staw rybny, gdzie mogły samodzielnie karmić ryby oraz grządka z pysznymi malinami, z której same zrywały owoce. Wizytę zakończyło wielkie grzybobranie - wśród drzew znajdujących się na terenie gospodarstwa przedszkolaki znalazły duży wysyp opieniek.

Spotkanie z policją

2 października 2017r. odbyło się spotkanie z policjantami, którzy przeprowadzili z dziećmi z klas 0a i 0b pogadankę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz właściwego przewożenia dzieci w samochodzie. Atrakcją spotkania była prezentacja wyposażenia pojazdu policyjnego, sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Zerowiaki utrwaliły znajomość telefonów alarmowych.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2017r. w Przedszkolu w Czemiernikach zorganizowany został Dzień Głośnego Czytania ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku, z okazji urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży. Organizatorkami akcji były panie bibliotekarki z bibliotek szkolnej i gminnej: p. Anna Mitura, p. Maryla Ostaszewska i p. Maria Witkowska. Beneficjentami tego święta były wszystkie dzieci, zarówno z przedszkola, jak i z klas zerowych. Celem akcji było stymulowanie ich rozwoju poprzez głośne czytanie, wzbogacanie słownictwa oraz pobudzanie wyobraźni.

Wizyta Sokolnika w klasie 0a

27 września 2017r. w klasie 0a gościliśmy „Sokolnika” - tatę jednego z naszych uczniów. Pan Grzegorz Laskowski, zajmujący się hodowlą ptaków drapieżnych, zaprezentował dzieciom puchacza „Frugo”. Niezapomnianym przeżyciem była możliwość pogłaskania tego pięknego ptaka oraz obejrzenia na żywo piskląt sowy płomykówki. Opowieściami na temat życia sów hodowca rozbudził w dzieciach ciekawość poznawania przyrody.


Rodzinna wycieczka autokarowa do ZOO w Warszawie

9 września 2017r. przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem wyruszyły na wycieczkę autokarową do Warszawy, gdzie miały okazję zwiedzić Miejski Ogród Zoologiczny. Tuż za bramą powitały ich kolorowe papugi i różowe flamingi. Wiele radości sprawiło dzieciom oglądanie różnego rodzaju ptaków, małp, nosorożców, żyraf, dużych kotów, lwów, słoni...
Przedszkolaki odwiedziły akwarium, rekinarium, bezkręgowce, ptaszarnię, małpiarnię, pajęczarnię i gady. Z dużym zainteresowaniem podglądały życie surykatek czy małp człekokształtnych. Wizytę w ZOO uatrakcyjniły zabawy w baśniowym ZOO oraz na placu zabaw. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dzieciom wiele radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.
Podczas drogi powrotnej do domu przedszkolaki miały także okazję poznać Warszawę. Z okien autokaru podziwiały m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, Zamek Królewski, pomnik Warszawskiej Syrenki, Hotel Marriott oraz Złote Tarasy. Podczas przejażdżki po Moście Świętokrzyskim i Łazienkowskim dzieci podziwiały uroki największej polskiej rzeki - Wisły oraz ujęcie wody - tzw. „Grubą Kaśkę”. Pełne niesamowitych wrażeń maluchy wieczorem wróciły do swoich domów.

Rozpoczęcie roku przedszkolnego 2017/2018

4 września 2017r odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku przedszkolnego 2017/2018. Oprócz dzieci z rodzicami przybyli na nią zaproszeni goście – władze Gminy Czemierniki w osobach: p. Krystyna Dobrowolska -Wójt Gminy Czemierniki, p. Henryk Mateusiak-Sekretarz Gminy Czemierniki, p. Jan Skubiszewski - Przewodniczący Rady Gminy Czemierniki. Ceremonii otwarcia dokonał Dyrektor Zespołu Szkół w Czemiernikach - p. Ireneusz Kaczorek. Po uroczystości rodzice mieli okazję zapoznać się z organizacją pracy naszego przedszkola, a także wnieść własne propozycje i pomysły do realizacji w roku szkolnym 2017/2018.