Simplex Responsive Template

O przedszkolu

W roku szkolnym 2017/2018 Przedszkole w Czemiernikach wchodzi w skład Zespołu Szkół w Czemiernikach, którego dyrektorem jest p. Ireneusz Kaczorek.
W bieżącym roku szkolnym wychowaniem przedszkolnym objęto 114 dzieci:
17-ro 6 - latków – klasa 0 „a” – wychowawczyni p. Małgorzata Dzięga
22-je 6 - latków – klasa 0 „b” – wychowawczyni p. Halina Nowak
22-je 5 - latków – grupa „Muchomorki” – wychowawczyni p. Katarzyna Karwowska
18-ro 5 - latków – grupa „Krasnale” – wychowawczyni p. Natalia Furman
23-je 4 - latków - grupa „Tygryski"– wychowawczyni p. Urszula Klujewska
12-ro 3 - latków – grupa „Misie” – wychowawczyni p. Agnieszka Bojanek
Zajęcia dodatkowe prowadzą:
Język angielski – p. Małgorzata Polak, p. Lucyna Skubisz
Rytmikę – p. Grzegorz Kornacki
Religię - p. Katarzyna Wierzbicka
Gimnastykę korekcyjną – p. Dorota Sułek
Zajęcia logopedyczne - p. Anna Buda
W roku szkolnym 2017/2018 przedszkole jest czynne w godzinach 730 – 1500.

Przedszkolne aktualności

Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego

22.06.2018r. odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Dzieci przed dyrekcją, gośćmi i rodzicami zaprezentowały część artystyczną, otrzymały książki, dyplomy oraz odznaki na pożegnanie przedszkola. Wszyscy pożyczyliśmy sobie udanych wakacji i szczęśliwego powrotu po nich. :)


Wycieczka przedszkolaków do Straży pożarnej w Radzyniu Podlaskim

19 i 20.06.2018r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do budynku Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. Na początku obejrzały film ukazujący różne przyczyny pożarów, następnie uczyły się udzielania pierwszej pomocy na manekinie. Zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego, zobaczyły, jak wygląda pełne umundurowanie strażaka oraz przekonały się, jak działa armatka wodna. A wszystko pod bystrą i kompetentną kontrolą Pana ze straży.

Dzień Przedszkolaka

18 czerwca 2018 roku w naszym przedszkolu w Czemiernikach jest obchodzony „Dzień Przedszkolaka”, który został przeniesiony z września. W tym dniu uczniowie z klasy VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych pod kierunkiem pani Doroty Stelmach prezentowały wiersze i piosenki poświęcone tematyce dziecięcej. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły przy wspólnej zabawie, na zakończenie której starsze koleżanki malowały dzieciom twarze.

Wycieczka do Studzianki

06 czerwca 2018 roku dzieci z przedszkola w Czemiernikach z grup „ Krasnale” i „Muchomorki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Studzianki, gdzie mieści się prywatne Muzeum Wsi Podlaskiej. W gospodarstwie pana Andrzeja Józefaniuka mogliśmy obejrzeć przeróżne sprzęty, którymi posługiwali się ludzie mieszkający na tamtych terenach. Oprócz zwiedzania muzeum, dzieci miały wiele atrakcji, takich jak: strzelanie z łuku, zabawy na świeżym powietrzu, gry zespołowe: piłka nożna, siatkówka, a także zabawy na placu zabaw. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski. Przedszkolaki szczęśliwe, ale zmęczone wróciły do Czemiernik.

Dzień Dziecka w przedszkolu

30 maja 2018r. dzieci z przedszkola miały swoje święto. Na boisku szkolnym oglądały pokazy wozów strażackich, brały udział w konkursach, po czym wybrały się z wychowawczyniami na lody i na plac zabaw przy Urzędzie Gminy.

„Ku niepodległej…”

28 maja 2018 roku przedszkolaki uczestniczyły w pokazie historycznym „Ku niepodległej…” poświęconym tematyce narodowowyzwoleńczej. Najmłodsi zostali zapoznani z sylwetkami wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego oraz przypomnieli sobie tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów Polski, poprzez okres zaborów, aż do I wojny światowej, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości. Członkowie zaproszonej grupy zarysowali także kontekst polityczny i ekonomiczny oraz zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów czy też uczestników powstania listopadowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki. Pokaz dla dzieci był niezwykle interesująca wędrówką w krwawą, ale chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.

Dzień Rodziny w przedszkolu

24.05.2018r. w grupie: Muchomorki i 25.05.2018r. w pozostałych grupach przedszkolnych zorganizowano Dzień Rodziny. Rodzice licznie przybyli, aby obejrzeć część artystyczną w wykonaniu ich pociech, słuchali piosenek śpiewanych przez dzieci przy akompaniamencie p. Grzegorza Kornackiego oraz otrzymali upominki w podzięce za trud wychowania.Konkurs fotograficzny : "Małe, mniejsze, najmniejsze"...

Komisja w składzie:
- Klujewska Urszula
- Bojanek Agnieszka
- Karwowska Katarzyna
- Furman Natalia
21 maja 2018 r. wyłoniła laureatów konkursu.

I miejsce
 
1. Machoń Julia
2. Kasprzak Julia
3. Golak Adrian

II miejsce

1. Krupa Zosia Kol.Płn.
2. Jeżowska Emilka
3. Furman Lena
4. Niewęgłowska Natalia
5. Niewęgłowski Krzyś
6. Chudek Dorota
7. Kasprowicz Bartek
8. Kasprowicz Weronika

III miejsce

1. Chudek Piotruś
2. Grzegorzewski Filip
3. Brejt Bartosz

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Pokaz Iluzjonisty

23 kwietnia 2018 roku przedszkolaki z grup „Krasnale”, „Muchomorki”, „Tygryski” i „Misie” uczestniczyły w pokazie sztuczek iluzjonistycznych Grupy Ilussion. Iluzjonista prezentował wiele ciekawych i zaskakujących sztuczek. Zapraszał do nich uczniów z widowni, aby mu asystowali. Uczniowie mogli z bliska przyglądać się wykonywanym sztuczkom i nawet próbowali swoich sił jako czarodzieje.

„Bajka o kocie w butach”

10 kwietnia 2018 roku dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Radzynia Podlaskiego na przedstawienie teatralne pt. ”Bajka o kocie w butach” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Treść popularnej bajki przemieniła się w niezwykle kolorowe, roztańczone i rozśpiewane widowisko teatralne. Na uwagę zasługuje fakt, iż ogromną atrakcją była bogata aranżacja środków scenicznych: ciekawe kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja oraz rozbudowana dekoracja. Wszystkie efekty świetlne i sceniczne sprawiły, że poczuliśmy się jak w bajce. Przedstawienie dało możliwość obcowania ze światem teatru, dostarczyło wszystkim widzom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy. Ponadto w przystępny sposób przekazywało takie wartości jak: miłość, przyjaźń, mądrość i odwagę oraz prawdę. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów. Po obejrzanym spektaklu dzieci wraz z paniami wybrały się na krótki spacer po parku oraz pałacowym dziedzińcu.

Świat wierszem malowany

20 marca 2018 roku w przedszkolu w Czemiernikach z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się konkurs recytatorski „Świat wierszem malowany”, który kierowany był do dzieci klas zerowych i grup przedszkolnych. Wzięło w nim udział 43 uczniów. Jury w składzie: p. Anna Buda, p. Teresa Zdunek i p. Joanna Badziak wyłoniły laureatów konkursu:
Wyniki konkursu recytatorskiego „Świat wierszem malowany”  w grupie dzieci 3-4 letnich:
I miejsce Lenka Kublicka 
II miejsce Zosia Krupa
III miejsce Zosia Krupa (Kolonia Płn)
III miejsce Gabrysia Dawidek
Wyróżnienie zdobyła:  Alicja Ren
Wyniki konkursu recytatorskiego „Świat wierszem malowany” w grupie dzieci 5 – letnich:
I miejsce Hania Kaznowska
II miejsce Emilka Jeżowska
III miejsce Wiktoria Sałaj
Wyróżnienia zdobyli: Julka Kasprzak i Weronika Cholewa
Wyniki konkursu recytatorskiego „Świat wierszem malowany” w grupie dzieci 6 – letnich:
I miejsce  Helenka Machoń
II miejsce Małgosia Kojtych
II miejsce Patrycja Szeremeta
Wyróżnienia zdobyli: Maciek Chudek, Sebastian Dawidek, Karol Janasz, Bartek Korczak, Michał Skubiszewski, Wojtek Niewęgłowski
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.


Wycieczka do Parczewa

12 marca 2018r. dzieci z przedszkola w Czemiernikach z grup „Krasnale”, „Muchomorki” i „Tygryski” wybrały się na wycieczkę autokarową do Parczewa. W trakcie wyjazdu miały okazję obejrzeć film pt. „Pszczółka Maja”, a także spędzić miło czas w Sali Zabaw Fikoland. Przedszkolaki w trakcie zabaw mogły zjeżdżać na zjeżdżalniach, skakać na trampolinie, kąpać się w basenie z piłeczkami oraz przejechać się samochodem elektrycznym. Dzieci pełne pozytywnych wrażeń i z uśmiechem na twarzach wróciły do przedszkola.

Akcja „Bezpiecznie z Adasiem”

1 marca 2018r. po przedstawieniu, na którym były dzieci z przedszkola w Czemiernikach, w ramach akcji „Bezpiecznie z Adasiem" pan dyrektor wręczył przedszkolakom kamizelki odblaskowe. Celem tych działań jest podnoszenie poziomu świadomości użytkowników dróg od najmłodszych lat na temat bezpieczeństwa. Widoczne dzieci - to bezpieczne dzieci! Uczniowie otrzymali również materiały do kolorowania oraz zadania i łamigłówki, które pomogą im w opanowaniu zasad ruchu drogowego. Akcja ta została zorganizowana przez nauczycieli naszej szkoły: p. J. Misiejuk, p. E. Sokół, p. D. Sułek i p. L. Skubisz dzięki współpracy z firmą Opel Jastrzębski S.A. w Siedlcach.

Fernando przepędza lenia

1 marca 2018 roku do szkoły przyjechał teatr Studio Artystyczne „Akada” z Suwałk. Przedstawienie nosiło tytuł „Fernando przepędza lenia”. Główna bohaterka Hiacynta miała bardzo trudne zadanie - wypędzić lenia z Fernanda, który tylko spał i nic nie robił. Nie chciał chodzić do szkoły ani uczyć się. Przy pomocy magicznej różyczki Hiacynta sprawiła, że Fernando zaczął zauważać swoje błędy. Najważniejsze, że się udało. Było to przedstawienie interaktywne, gdzie dzieci stawały się prawdziwymi aktorami. Przedszkolakom bardzo podobał się występ artystów, ponieważ na ich twarzach do końca dnia gościły uśmiechy.

W bibliotece

23 lutego dzieci z grup „Krasnale” i „Muchomorki” w ramach tygodniowego tematu „Nasze ulubione baśnie” udały się do szkolnej biblioteki. Przedszkolaki miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się, jak można zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Panie przedszkolanki wypożyczyły kilka książek, by móc je czytać w przedszkolu. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały pani bibliotekarce za oprowadzenie po świecie książki.

Pokaz ptaków drapieżnych

13 lutego w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Czemiernikach odbył się pokaz ptaków drapieżnych, w którym miały okazję uczestniczyć przedszkolaki z grup „Krasnale” i „Muchomorki”. Sokolnik przywiózł ze sobą sokoła, jastrzębia oraz sowę. Zaprezentował dzieciom jak potrafi „układać” sowy. Demonstrował ptaki nie tylko siedzące na rękach właścicieli, ale również latające nad głowami dzieci. Poza tym gość opowiedział o zwyczajach ptaków, zapoznał z ich budową, przystosowaniem do życia w otaczającym je środowisku, podkreślił też rolę jaką spełniają w przyrodzie. Dzieci podziwiały upierzenie ptaków, rozpiętość skrzydeł, a także ostre pazury.

Oceanarium

11 lutego 2018 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół odbył się pokaz multimedialny pt: ,, Oceanarium". Dzieci miały możliwość wejść do ogromnego namiotu i oglądać bajkę ze specjalnymi efektami dźwiękoobrazowymi.


Zabawa choinkowa

3 lutego 2018 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół odbyła się zabawa choinkowa. Dzieci tańczyły przy rytmach muzyki, brały udział w konkursach oraz miały chwilę przerwy na poczęstunek. Pod koniec zabawy odwiedził je niecodzienny gość - Święty Mikołaj z workami pełnymi prezentów.


UROCZYSTE OTWARCIE GMINNEGO PRZEDSZKOLA W CZEMIERNIKACH

26 stycznia 2018r. odbyła się uroczystość otwarcia rozbudowanego i zmodernizowanego Gminnego Przedszkola w Czemiernikach. Inwestycja warta ponad 1,8 mln zł została zakończona z początkiem stycznia, zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego z RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020.
W tym wyjątkowym, historycznym i długo oczekiwanym wydarzeniu uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice dzieci Zespołu Szkół w Czemiernikach. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Marszałek Województwa Lubelskiego – p. Sławomir Sosnowski, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie – p. Marcin Czyżak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej – p. Małgorzata Kiec, Starosta Powiatu Radzyń Podlaski – p. Lucjan Kotwica, Wicestarosta Powiatu Radzyń Podlaski – p. Jan Gil, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – p. Tadeusz Sławecki, Wójt Gminy Czemierniki – p. Krystyna Dobrowolska, Przewodniczący Rady Gminy Czemierniki – p. Jan Skubiszewski, Sekretarz Gminy Czemierniki – p. Henryk Mateusiak, Proboszcz Parafii Czemierniki - ks. Jerzy Latawiec, księża – Michał Znój i Eugeniusz Kiełbasa, Powiatowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim – starszy brygadier Franciszek Filipiuk, główny wykonawca inwestycji - p. Hubert Ostrowski, Inspektor Nadzoru Budowlanego – p. Marek Janiszek oraz reprezentująca inwestora - Kierownika Referatu do spraw Gospodarki Komunalnej i Inwestycji – p. Elżbieta Świć, p. dr Beata Mendrek, Kierownik Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Czemiernikach – p. Agnieszka Grochowska – Paśnik oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czemiernikach – p. Maria Witkowska.
Prowadzący uroczystość - Dyrektor Zespołu Szkół w Czemiernikach – p. Ireneusz Kaczorek powitał gości oraz złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego ukończenia przedsięwzięcia. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do przedstawicieli władz gminnych z Wójtem Gminy na czele. Następnie do uroczystego otwarcia przedszkola poprzez symboliczne przecięcie wstęgi zaprosił: Marszałka Województwa Lubelskiego – p. Sławomira Sosnowskiego, Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie – p. Marcina Czyżaka, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej – p. Małgorzatę Kiec, Wójta Gminy Czemierniki – p. Krystynę Dobrowolską oraz uczennicę przedszkola – Julię Machoń wraz z rodzicem. Poświęcenia przedszkola oraz krzyży dokonał Proboszcz Parafii Czemierniki - ks. Jerzy Latawiec.
Po zakończeniu części oficjalnej głos zabrały przedszkolaki. W montażu słowno – muzycznym zaprosiły zebranych na wielki bal. Pełne radości piosenki, scenki, a nawet tańce umiliły wszystkim to uroczyste przedpołudnie. Przybyli goście zostali obdarowani przez dzieci własnoręcznie wykonanymi upominkami. Mali artyści zaprezentowali swoje zdolności pod kierunkiem wychowawczyń: p. Urszuli Klujewskiej (grupa Tygryski), p. Agnieszki Bojanek (grupa Misie), p. Katarzyny Karwowskiej (grupa Muchomorki) i p. Natalii Furman (grupa Krasnale). Oprawę muzyczną przygotował z przedszkolakami p. Grzegorz Kornacki. Po pięknym występie dzieci przyszedł czas na przemówienia. Miłe słowa skierowali do całej społeczności szkolnej: p. Krystyna Dobrowolska, p. Sławomir Sosnowski, p. Małgorzata Kiec, p. Lucjan Kotwica, p. Tadeusz Sławecki, p. Marcin Czyżak, ks. Jerzy Latawiec i p. Jan Skubiszewski. Nasi milusińscy zostali obdarowani wieloma upominkami. Po feriach najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Czemiernikach będą mogli korzystać w pełni z nowoczesnego, pięknego, wygodnego, przystosowanego do ich potrzeb budynku przedszkolnego.
Kliknij, aby obejrzeć film z uroczystości

Jasełka

5 stycznia 2018 roku wszystkie grupy przedszkolne oraz klasy zerowe uczestniczyły w szkolnym przedstawieniu bożonarodzeniowym przygotowanym przez uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Artyści przypomnieli widzom atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość uświetnił śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego chóru. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie. Na koniec dyrektor szkoły złożył wszystkim uczniom i nauczycielom życzenia noworoczne.

Spotkania wigilijne

22 grudnia we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się spotkania wigilijne, podczas których dzieci dzieliły się opłatkiem, składając sobie życzenia. Przedszkolaki śpiewały kolędy i rozmawiały na temat zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec wykonały kartki świąteczne dla najbliższych.


Goście za oknem

Realizując tygodniową tematykę, dzieci z grup: ,,Muchomorki" i ,,Krasnale" zapoznały się z rodzajami zbóż, rozpoznawały ziarna po wyglądzie i dotyku, po czym napełniły nimi karmnik w celu dokarmiania ptaków zimą.


Cyrk - „Circus Youth”

12 grudnia dzieci z naszego przedszkola i szkoły mieli niecodzienną okazję obejrzenia prawdziwych pokazów cyrkowych. Z zapartym tchem śledziły występy cyrkowców. Klaun swym miłym, a zarazem śmiesznym wyglądem wzbudzał radość w uczniach. Artyści zaprezentowali elementy żonglerki, jazdę na rowerze z jednym kołem, nie zabrakło również sztuczek magicznych. Główną atrakcją występów był wąż, którego można było dotknąć, a nawet wziąć na ręce. Cyrk dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

Koncert zespołu „Limbos”

W piątek 08 grudnia 2017 roku dzieci z przedszkola i z oddziałów przedszkolnych, a także z klas starszych miały możliwość wysłuchania koncertu pod hasłem „Muzyczny Ekspres” zespołu „Limbos”. Muzycy prezentują instrumentalne i wokalno - instrumentalne wersje utworów klasycznych, jazzowych, bluesowych i rockowych z Polski, Europy i całego świata. Prowadzący Pan Wiesław Miadziółko zadbał o ciekawe komentarze do każdego utworu. Odpowiednio dobrany repertuar, dobry kontakt z widzami to wszystko sprawiło, że koncert był bardzo interesujący.

W pracowni komputerowej

Dzięki uprzejmości pani Justyny Misiejuk - nauczycielki informatyki, dzieci z grup „Muchomorki” i „Krasnale” były w sali komputerowej. Obejrzały jej wyposażenie oraz zapoznały się z wyglądem i zastosowaniem tablicy interaktywnej.


Spotkanie z Mikołajem

6 grudnia 2017 r. wszystkie przedszkolaki, zarówno z przedszkola, jak i z oddziałów przedszkolnych odwiedził św. Mikołaj. Podczas spotkania każde z dzieci zostało obdarowane upominkami. Wizyta tego ulubionego Świętego była okazją do recytowania wierszy, śpiewania piosenek oraz zabaw przy muzyce z udziałem Gościa.Poznajemy historię regionu

4 grudnia 2017 r. dzieci z Przedszkola w Czemiernikach z grup Tygryski i Misie wyjechały na wycieczkę autokarową do Radzynia Podlaskiego. Miały okazję zwiedzić XVIII – wieczny radzyński pałac (rokokową budowlę typu palazzo in fortezza). Dużą atrakcją dla przedszkolaków okazało się oglądanie zdobiących rezydencję Potockich autentycznych rzeźb, wykonanych przez Jana Chryzostoma Redlera oraz zwiedzanie Oranżerii, wybudowanej wg projektu Jakuba Fontana. Wycieczkę zakończył spacer po parku oraz pałacowym dziedzińcu.

Na przedstawieniu teatralnym

4 grudnia dzieci z naszego przedszkola z grup: „Krasnale”, „Muchomorki”, „Tygryski” i „Misie” udały się do Radzynia Podlaskiego na przedstawienie teatralne pt. „Alicja w zaczarowanej krainie” przygotowane przez Zespół Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Przedszkolaki podczas spektaklu śledziły przygody dziewczynki o imieniu Alicja. Były świadkiem spotkań bohaterki z różnymi postaciami. Mogły również zaobserwować fantastyczną scenografię, grę świateł, barwne kostiumy, wesołą muzykę oraz humorystyczne dialogi.

Ile waży Święty Mikołaj

W listopadzie w naszym przedszkolu przeprowadzona została akcja charytatywna „Ile waży Święty Mikołaj” organizowana przez Fundację „Szczęśliwe Dzieciństwo” w Lublinie. Jej celem było wsparcie funduszu stypendialnego wychowanków fundacji - dzieci i młodzieży, osiągających bardzo dobre wyniki w nauce. Przedszkolaki bardzo chętnie włączyły się w akcję pomocy. Dzięki takim działaniom stają się wrażliwsze na los i potrzeby innych.

Andrzejkowe wróżby

Andrzejki, ten stary ludowy zwyczaj, obecnie jest wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Nasze przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić, co je czeka. W tym dniu w każdej z grup odbyły się najróżniejsze wróżby, takie jak: lanie wosku, magiczny krąg, wyścigi bucików, wróżba z sercem itp. Dzieci dzięki nim mogły się dowiedzieć, kim zostaną w przyszłości, kto będzie bogaty, ile prezentów dostaną od Świętego Mikołaja itd. Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

Wycieczka do "Fikolandu"

27 listopada klasy 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do sali zabaw ,,Fikoland" do Parczewa. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w różnorodnych zabawach: w basenie z piłkami, na torze przeszkód, na zjeżdżalniach itp. Miały też możliwość szkolenia nauki indywidualnej jazdy na pojazdach akumulatorowych. Małym przerywnikiem był wspólny posiłek.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

W piątek 24 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przyszły do przedszkola ze swoimi pluszakami. Przedszkolaki opowiadały o swoich maskotkach, słuchały opowiadań i wierszy, śpiewały piosenki, tańczyły z misiami oraz wykonywały prace plastyczne związane z tematyką Pluszowego Misia. Wszyscy doskonale się bawili w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół.

Mali artyści

Dzieci pięcioletnie z grup : ,,Muchomorki" i ,,Krasnale", zainspirowane tematyką dotyczącą malarstwa, gościły panią Zofię Dawidek - Romanowicz, uczącą w naszej szkole plastyki w starszych klasach. Pani Zosia zaprezentowała nam prace wykonane przez dzieci różnymi technikami plastycznymi. Sposoby wykonywania tych prac zostały szczegółowo omówione, co na pewno zostanie wdrożone na zajęciach z maluchami.

Prezentacja Mleczarni Spomlek

17.11.2017r. do Przedszkola w Czemiernikach przyjechali przedstawiciele firmy Mleczarskiej Spomlek z Radzynia Podlaskiego. W pokazie uczestniczyły dzieci z grup „Misie”, „Tygryski”, „Muchomorki”, „Krasnale” oraz klasy 0 „A” i 0 „B”. Dzieci miały okazję poznać strój, który zakłada się, wchodząc na produkcję serów, specjalny czepek na głowę, kombinezon, koszulę i ochraniacze na nogi. Pracownicy mleczarni przedstawili cykl produkcji sera od skupu mleka po wyprodukowanie sera. W trakcie prezentacji uczniowie mieli okazję zapoznać się z maskotką o imieniu „Wojtuś”, który towarzyszył dzieciom przez cały pokaz. Po prezentacji odbyła się degustacja serów. Na koniec przedszkolaki zostały obdarowane upominkami z logo mleczarni oraz mogły wykonać pamiątkowe zdjęcia klasowe z maskotką.

Tydzień o muzyce

W ramach realizacji tygodniowej tematyki dotyczącej jesiennej muzyki dzieci z grup: „Muchomorki” i „Krasnale”, zainspirowane utworami muzycznymi, próbowały stworzyć swoją własną orkiestrę klasową, grając na instrumentach muzycznych. Stawiały również swoje pierwsze kroki taneczne podczas tańca „Kujawiaka”.


Przedszkolaki w szkolnej kuchni

13 listopada 2017r. przedszkolaki z grupy "Misie" odwiedziły kuchnię szkolną. Poznały pracę kucharza oraz dowiedziały się, jakie urządzenia elektryczne są wykorzystywane w przygotowywaniu posiłków.Śladami historii

Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przedszkolaki z grupy Tygryski, zainspirowane wizytą w Szkolnej Izbie Pamięci, wykonały sylwety rycerzy i żołnierzy polskich z różnych okresów historycznych, m.in.: rycerzy w zbrojach kopijnych z XVI wieku, rycerzy z XII i XIII wieku, rotmistrza pancernego z XVIII wieku, husara i generała brygady z Księstwa Warszawskiego oraz ułana z Królestwa Polskiego...


Narodowe Święto Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z Przedszkola w Czemiernikach zwiedziły Szkolną Izbę Pamięci, w której miały okazję poznać pamiątki z przeszłości: mundury wojskowe, ubrania, przedmioty codziennego użytku, sprzęty elektryczne.Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 listopada 2017 roku przedszkolaki z grupy „Tygryski” z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania samodzielnie przygotowały marchewkowe szaszłyki, którymi częstowały koleżanki i kolegów z innych grup przedszkolnych oraz osoby napotkane na korytarzu szkolnym. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi maskotkami – Świeżakami, z którymi miały okazję bawić się, ćwiczyć i pracować. Podczas zajęć plastyczno-konstrukcynych przedszkolaki wykonały warzywne ludziki , które zostały nowymi przyjaciółmi Świeżaków. Dużą atrakcją tego dnia stała się wycieczka do kuchni szkolnej, podczas której dzieci miały okazję poznać miejsce przygotowywania posiłków dla wszystkich uczniów. Celem tych zajęć było zachęcanie do zdrowego odżywiana się, które daje energię do nauki oraz siłę do zabawy.

Ślubowanie klas I

W poniedziałek 6 listopada 2017r. dzieci z grup: „Muchomorki” i „Krasnale” oraz klasy: 0A i 0B były na szkolnym apelu z okazji ślubowania klas pierwszych. Obserwowały pasowanie pierwszaków na uczniów tej szkoły, wsłuchiwały się w wykonywane piosenki oraz recytację wierszy.


Jesień nie musi być nudna

W okresie jesieni przedszkolaki zamiast się nudzić wychodziły na długie spacery, podczas których uczyły się dostrzegać piękno jesiennego krajobrazu .Gdy pogoda stawała się zbyt kapryśna dzieci z ogromną przyjemnością bawiły się wśród kolorowych piłeczek i materacy.Wizyta na cmentarzu

Z okazji Święta Zmarłych dzieci z Przedszkola w Czemiernikach odwiedziły cmentarz. Podczas wycieczki przedszkolaki zapaliły znicze oraz złożyły kwiaty przed pomnikiem poświęconym Powstańcom Styczniowym. Staramy się pamiętać nie tylko o zmarłych z naszych rodzin, ale także o tych, którzy walczyli i zginęli w obronie Ojczyzny i nie zawsze mają swoje groby.

Wycieczka do KRAINY LEGO

21 października 2017r. roku dzieci z Przedszkola w Czemiernikach wyjechały na rodzinną wycieczkę autokarową do Lublina, gdzie miały okazję obejrzeć największą w Polsce, edukacyjną wystawę budowli z klocków LEGO. Na 2000 m2 powierzchni obejrzały 100 niesamowitych makiet, m.in. wielkie konstrukcje złożone z kilku milionów klocków, które można było samodzielnie uruchamiać, eksponaty interaktywne, budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, sceny historyczne, znane postacie, tj.: Roberta Lewandowskiego, Agnieszkę Radwańską, Marcina Gortata czy Rafała Sonika z quadem, a także wydarzenia znane z bajek, filmów i sceny historyczne. Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszył się największy w świecie samolot wykonany z miliona klocków LEGO – prezydencki „Air Force One”, mający 11 metrów długości i 3 metry wysokości. Na wydzielonej powierzchni w strefie zabaw klockami dzieci miały okazję wykonywać własne budowle i pojazdy, które można było przetestować na specjalnie przygotowanych torach zjazdowych i platformie wibracyjnej. Wycieczkowicze mogli również pisać i malować klockami na wyznaczonych do tego ścianach, a także w kinie edukacyjnym obejrzeć filmy prezentujące świat nauki przez pryzmat klocków LEGO. Dużą atrakcją okazał się spacer po Starym Mieście, podczas którego dzieci zwiedziły Katedrę Lubelską, Bramę Krakowską, Bramę Grodzką oraz Zamek Lubelski. Wycieczkę zakończyły zabawy ogólnorozwojowe w Centrum Rozrywki dla Dzieci ,,Koziołek'' w Galerii OLIMP.

Cała Polska czyta dzieciom

Październik 2017 roku został ogłoszony Miesiącem Bibliotek. Z tej okazji w Przedszkolu, zarówno w grupach młodszych: „Misiach”, „Tygryskach”, „Muchomorkach” i „Krasnalach” oraz w grupach starszych: klasach O „a” i O „b” odbywały się spotkania z literaturą, podczas których dzieci miały okazję poznać wiele utworów literackich: bajek, wierszy, opowiadań...Celem spotkań było zachęcanie do jak najczęstszego sięgania po książki i korzystania z bibliotek. Organizatorkami tych spotkań były panie bibliotekarki z biblioteki szkolnej i gminnej: pani Anna Mitura, pani Maryla Ostaszewska oraz pani Maria Witkowska. Brały w nich udział także uczennice klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Czemiernikach: Gabrysia Sobijanek, Magdalena Toczko i Klaudia Kasprowicz. Akcja bardzo spodobała się dzieciom i będzie kontynuowana w ciągu roku szkolnego.

Wizyta w kwiaciarni

19 października 2017 roku przedszkolaki z grupy „Tygryski” odwiedziły kwiaciarnię. Podczas spotkania właścicielka - pani Barbara Jul-Borkowska, oprowadzając dzieci, zapoznała ich z pełnym asortymentem sprzedawanych kwiatów oraz opowiedziała o pracy florystki.Spacer ścieżką edukacyjną

18 października dzieci z klas 0a i 0b uczestniczyły w wycieczce do lasu. Atrakcją był spacer ścieżką edukacyjną, gdzie uczniowie zapoznali się z roślinnością i leśnymi zwierzętami oraz znaczeniem lasu dla człowieka. Wyprawę uświetnił ,,mini piknik " na polanie i zbieranie grzybów.Warsztaty kulinarne - pasowanie na MAŁEGO KUCHARZA

W październiku 2017 roku przedszkolaki z grup: „Tygryski”, „Misie”, „Muchomorki”, „Krasnale” uczestniczyły w zachęcających do zdrowego odżywiania się warsztatach kulinarnych, podczas których uczyły się przygotowywać proste, ale zdrowe potrawy: sałatkę owocową, galaretkę i kisiel z owocami oraz „wesołe kanapki”- kanapki udekorowane świeżymi warzywami. Po degustacji potraw pan dyrektor Adam Kurowski wielką chochlą pasował wszystkie dzieci na małego kucharza oraz wręczył drobne upominki -„Poradniki dietetyczne” sponsorowane przez panią Marzenę Polak – właścicielkę apteki. Podczas warsztatów przedszkolaki mogły przekonać się, że najlepiej smakują własnoręcznie przygotowane potrawy, a przyrządzanie ich nie jest takie trudne.
WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „TYGRYSKI”

WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „MISIE”

WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „MUCHOMORKI”


WARSZTATY KULINARNE W GRUPIE „KRASNALE”
Spotkanie z twórcą ludowym

18 października 2017 roku przedszkolaki z grupy „Tygryski” spotkały się z twórcą ludowym - panem Józefem Oleksińskim, który oprowadził dzieci po galerii, gdzie zaprezentował wystawę własnych dzieł. W pracowni malarskiej pan Józef pokazał, w jaki sposób tworzy obrazy, zaś w pracowni kamieniarskiej – jak powstają pomniki. Spotkanie wywarło na dzieciach ogromne wrażenie, zainspirowało do tworzenia własnych prac.


Wizyta w gospodarstwie

4 października 2017 roku przedszkolaki odwiedziły gospodarstwo rolne państwa Wiesławy i Andrzeja Brzyskich, gdzie miały okazję obejrzeć różne maszyny rolnicze, zwierzęta hodowlane, ptactwo domowe, pasieki, ogród warzywny i kwiatowy, a także sad. Największym zainteresowaniem dzieci cieszył się staw rybny, gdzie mogły samodzielnie karmić ryby oraz grządka z pysznymi malinami, z której same zrywały owoce. Wizytę zakończyło wielkie grzybobranie - wśród drzew znajdujących się na terenie gospodarstwa przedszkolaki znalazły duży wysyp opieniek.

Spotkanie z policją

2 października 2017r. odbyło się spotkanie z policjantami, którzy przeprowadzili z dziećmi z klas 0a i 0b pogadankę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz właściwego przewożenia dzieci w samochodzie. Atrakcją spotkania była prezentacja wyposażenia pojazdu policyjnego, sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Zerowiaki utrwaliły znajomość telefonów alarmowych.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2017r. w Przedszkolu w Czemiernikach zorganizowany został Dzień Głośnego Czytania ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku, z okazji urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży. Organizatorkami akcji były panie bibliotekarki z bibliotek szkolnej i gminnej: p. Anna Mitura, p. Maryla Ostaszewska i p. Maria Witkowska. Beneficjentami tego święta były wszystkie dzieci, zarówno z przedszkola, jak i z klas zerowych. Celem akcji było stymulowanie ich rozwoju poprzez głośne czytanie, wzbogacanie słownictwa oraz pobudzanie wyobraźni.

Wizyta Sokolnika w klasie 0a

27 września 2017r. w klasie 0a gościliśmy „Sokolnika” - tatę jednego z naszych uczniów. Pan Grzegorz Laskowski, zajmujący się hodowlą ptaków drapieżnych, zaprezentował dzieciom puchacza „Frugo”. Niezapomnianym przeżyciem była możliwość pogłaskania tego pięknego ptaka oraz obejrzenia na żywo piskląt sowy płomykówki. Opowieściami na temat życia sów hodowca rozbudził w dzieciach ciekawość poznawania przyrody.


Rodzinna wycieczka autokarowa do ZOO w Warszawie

9 września 2017r. przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem wyruszyły na wycieczkę autokarową do Warszawy, gdzie miały okazję zwiedzić Miejski Ogród Zoologiczny. Tuż za bramą powitały ich kolorowe papugi i różowe flamingi. Wiele radości sprawiło dzieciom oglądanie różnego rodzaju ptaków, małp, nosorożców, żyraf, dużych kotów, lwów, słoni...
Przedszkolaki odwiedziły akwarium, rekinarium, bezkręgowce, ptaszarnię, małpiarnię, pajęczarnię i gady. Z dużym zainteresowaniem podglądały życie surykatek czy małp człekokształtnych. Wizytę w ZOO uatrakcyjniły zabawy w baśniowym ZOO oraz na placu zabaw. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dzieciom wiele radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.
Podczas drogi powrotnej do domu przedszkolaki miały także okazję poznać Warszawę. Z okien autokaru podziwiały m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, Zamek Królewski, pomnik Warszawskiej Syrenki, Hotel Marriott oraz Złote Tarasy. Podczas przejażdżki po Moście Świętokrzyskim i Łazienkowskim dzieci podziwiały uroki największej polskiej rzeki - Wisły oraz ujęcie wody - tzw. „Grubą Kaśkę”. Pełne niesamowitych wrażeń maluchy wieczorem wróciły do swoich domów.

Rozpoczęcie roku przedszkolnego 2017/2018

4 września 2017r odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku przedszkolnego 2017/2018. Oprócz dzieci z rodzicami przybyli na nią zaproszeni goście – władze Gminy Czemierniki w osobach: p. Krystyna Dobrowolska -Wójt Gminy Czemierniki, p. Henryk Mateusiak-Sekretarz Gminy Czemierniki, p. Jan Skubiszewski - Przewodniczący Rady Gminy Czemierniki. Ceremonii otwarcia dokonał Dyrektor Zespołu Szkół w Czemiernikach - p. Ireneusz Kaczorek. Po uroczystości rodzice mieli okazję zapoznać się z organizacją pracy naszego przedszkola, a także wnieść własne propozycje i pomysły do realizacji w roku szkolnym 2017/2018.